Lajme
Masakra në Dubravë, Kurti: Sot e mot nuk heqim dorë nga kërkesa për drejtësi
Kryeministri Albin Kurti ka përkujtuar njërën ndër masakrat më të tmerrshme nga ish-regjimi serb ndaj shqiptarëve të pafajshëm 25 vjet pas përfundimit të luftës në Kosovë Ai ka thënë se nga data 19 deri më 24 maj 1999, nga rreth 980 të burgosur shqiptarë sa i kishin grumbulluar forcat serbe në burgun e Dubravës, 116 prej tyre u vranë dhe veprimtari Ukshin Hoti u zhduk. “Kosova do të gjejë rrugë dhe mënyra për të dëshmuar sërish e përsëri, sikur sot, sikur që e kemi bërë gjatë këtyre 25 vjetëve për të vënë drejtësi dhe për të vërtetën aq të rëndësishme të historisë, sakrificës dhe qëndresës së popullit tonë. Sot e në mot, për çdo vit, sa të jemi gjallë dhe ndër breza përgjithmonë,” ka shkruar Kurti në Facebook. 24 orë pa vetëdije, të mbijetuarit tregojnë tmerrin e masakrës në Dubravë • KosovaPress Prokuroria po zhvillon hetime për masakrën në Dubravë, 40 të pandehur • KosovaPress Presidentja Osmani: Masakra e Dubravës, shpërfaqi egërsinë e pushtetit kriminal serb • KosovaPress
Më shumë nga Lajme
Total: 16,756
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024