Biznes
Bitcoin thyen rekord të ri
Bitcoin u rrit në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave të hënën, duke shkundur një rrëmujë më shumë se dyvjeçare që vuri në pikëpyetje të ardhmen e të gjithë ekosistemit të kriptove. Bitcoin, monedha e parë dhe deri tani më e madhe digjitale në botë, tregtohej me 68,791 dollarë, duke kaluar rekordin e mëparshëm prej 68,789 dollarësh të arritur më 10 nëntor 2021, shkruan CNN, transmeton KosovaPress. Gjatë disa muajve të fundit, rritja e bitcoin-it është pajisur me miratimin e rregullatorëve amerikanë të fondeve të tregtuara në këmbim të lidhura me aktivin dixhital, i cili krijoi një rampë për investitorët më tradicionalë për të përfshirë bitcoin në portofolet e tyre. Ky miratim mori vite lobimi nga firmat e kriptos dhe u dha vetëm kundër dëshirës së Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve pasi një gjykatë vendosi se arsyet e rregullatorit për refuzimin e aplikacioneve të bitcoin ETF ishin "arbitrare dhe kapriçioze". 11 ETF-të e para “spot” të bitcoin, të cilat gjurmojnë çmimin e tregut në kohë reale të aktivit, u lansuan në muajin janar. ETF-të janë mjete investimi që gjurmojnë një shportë aktivesh, por tregtojnë si një aksion. Një pjesë e tërheqjes së një ETF të bitcoin është se investitorët mund të ekspozohen ndaj bitcoin përmes firmës së tyre të zakonshme të brokerimit, në vend që të kenë nevojë të krijojnë një portofol digjital përmes një shkëmbimi kripto-monedhash. Bitcoin është një kambanë për industrinë më të gjerë të kriptove prej 2 trilion dollarësh, reputacioni i së cilës është goditur nga një sërë ngjarjesh titujsh negative: falimentime të profilit të lartë të shkëmbimeve dhe huadhënësve, luhatje të paqëndrueshme të çmimeve dhe ndjekja penale e Sam Bankman-Fried, një personazh i famshëm dikur i kriptove, i cili u dënua në nëntor për vjedhjen e miliarda dollarëve nga klientët në shkëmbimin e tij FTX, i cili u shemb në fund të vitit 2022. Bitcoin, i cili përbën më shumë se gjysmën e të gjitha kriptove në qarkullim, është rritur më shumë se 200% gjatë 12 muajve të fundit, sipas CoinMarketCap. Rritja e bitcoin është nxitur edhe nga besimtarët e kriptove, të cilët po parashikojnë edhe më shumë fitime këtë pranverë pas një ngjarjeje të njohur si "përgjysmimi". Përafërsisht çdo katër vjet, numri i bitcoin-it që hyn në qarkullim përgjysmohet – një veçori e integruar e kripto-monedhës, e cila është e kufizuar nga dizajni. Ndërsa bitcoin i afrohet mungesës, vlera pritet të rritet.
Më shumë nga Biznes
Total: 1,882
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024