Lajme
Shpërthimet vullkanike në Stromboli, thirrje për kujdes
Ndërsa shpërthimet spektakolare vullkanike vazhdojnë të tronditin ishullin Stromboli në Italinë jugore, banorët po u bëjnë thirrje turistëve të kuptojnë dhe të përgatiten për rreziqet e qenësishme të vizitës së një vendi me një vullkan aktiv. Pas shpërthimeve në Stromboli, një nga ishujt vullkanikë të Sicilisë, në fillim të korrikut dhe një shpërthimi të papritur të fuqishëm më 11 korrik, Mbrojtja Civile Italiane e ngriti nivelin e rrezikut të ishullit në "të kuqe". Kjo situatë ka çuar në anulime të shumta rezervimesh, duke ndikuar në burimin e konsiderueshëm të të ardhurave të ishullit. Veçanërisht shqetësuese janë shqetësimet e disa vizitorëve për të parë vullkanin. Duke folur për AA, peshkatari Antonio Ciconte tha se e gjithë familja e tij, përfshirë gjyshërit e tij, janë vendas dhe janë mësuar të jetojnë me vullkanin në ishull. Ciconte theksoi nëse dikush zgjedh të vizitojë një vend me një vullkan aktiv, ata duhet të jenë të përgatitur për të pranuar disa rreziqe. "Kur shkoni në një ishull, vini këtu për të parë natyrën e tij. Jeni dëshmitar i një shpërthimi të gjallë, i cili është pjesë e natyrës së ishullit. Nëse keni frikë nga këto shpërthime, nuk duhet të vini në një ishull vullkanik dhe duhet të qëndroni në shtëpi. Për fat të keq, është ashtu siç është, nuk mund të bëjmë asgjë për të," tha Ciconte. Ndikuesi i mediave sociale Sebastiano Cannavo ndan aspekte të ishullit në llogarinë e tij në Instagram "Stromboli's Moods". "Unë jetoj këtu për 39 vjet; kam mësuar për vullkanin. Ndoshta ngaqë e dua vullkanin dhe rreziqet e tij, kam marrë më shumë njohuri rreth tij", tha ai për Anadolu. "Jam mësuar me këto lloj ngjarjesh këtu; në fund të fundit, i kam parë ato shumë herë. Por kohët e fundit, vullkani në fakt ka ndryshuar pak, aktiviteti i tij ka ndryshuar dhe unë jam i vetëdijshëm për këtë." Në lidhje me rreziqet e të jetuarit me një vullkan, Cannavo deklaroi nëse vendasit janë të përgatitur mirë për këto shpërthime të papritura, ata nuk duhet të kenë frikë. "Me një plan të mirë për të zbutur rreziqet dhe negativet, ju mund të kapërceni gjithçka dhe të jetoni shumë mirë në këtë ishull të bukur. Unë ia rekomandoj atë kujtdo që nuk ka frikë nga vullkanet", shtoi ai.
Më shumë nga Lajme
Total: 18,968
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024