Të gjitha lajmet
Shkencëtarët një hap më afër matjes së gravitetit kuantik
Shkencëtarët i janë afruar një hap matjes së gravitetit kuantik, fenomeni që mund të zgjidhë një nga misteret më të mëdha në fizikë dhe të bashkojnë të kuptuarit e botës sonë të qeverisur nga ligjet e fizikës klasike me atë të mekanikës kuantike. Eksperimenti për të matur tërheqjen e gravitetit  të masa më e vogël ndonjëherë, e udhëhequr nga Tim Fuchs nga Universiteti i Southampton në Mbretërinë e Bashkuar dhe me pjesëmarrjen e Universitetit të Triestes në Itali, përshkruhet në revistën “Science Advances”. “Për një shekull, shkencëtarët janë përpjekur dhe nuk kanë arritur ta kuptojnë se si graviteti dhe mekanika kuantike punojnë së bashku”, tha Fuchs. Teoria e relativitetit dhe mekanika kuantike, të dyja të lindura në fillim të shekullit të kaluar, janë efektive, por të papajtueshme: ato nuk mund të bien dakord për të shpjeguar se çfarë është graviteti. Për këtë arsye, për dekada shumë nga mendjet më të ndritura po kërkonin një teori të re që mund t'i kombinonte të dyja. "Tani ne kemi matur me sukses sinjalet e gravitetit në masën më të vogël të regjistruar ndonjëherë. Kjo do të thotë se jemi një hap më afër më në fund duke kuptuar se si funksionon së bashku," tha Fuchs. Në mënyrë të veçantë, shkencëtarët matën tërheqjen e prodhuar në një grimcë të vogël, e cila ishte mbajtur pezull në një temperaturë prej pak të qindtat e një shkalle mbi zeron absolute. “Nga këtu ne do të fillojmë të zvogëlojmë burimin duke përdorur këtë teknikë derisa të arrijmë botën kuantike në të dyja anët. Duke kuptuar gravitetin kuantik, ne mund të zgjidhim disa prej mistereve të Universit tonë - se si filloi, çfarë ndodh brenda vrimave të zeza ose bashkimi i të gjitha forcave në një teori të madhe," përfundoi Fuchs. /ANSA
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024