Të gjitha lajmet
15-vjeçari godet me thikë një hebre në Zvicër
Një adoleshent 15-vjeçar është arrestuar nën dyshimin se ka goditur me thikë një hebre në qytetin zviceran Cyrih. Policia beson se motivi pas sulmit të ndodhur mbrëmë është antisemitizmi. Kohët e fundit ka pasur një rritje të incidenteve të ngjashme në të gjithë Evropën, shkruan Sky News. Organizata zvicerane e komuniteteve hebraike njoftoi se viktima 50-vjeçare është transportuar në spital në gjendje kritike për jetën. "Sulmet fizike ndaj hebrenjve në Zvicër janë shumë të rralla. Komuniteti hebre është kursyer nga sulme të tilla kërcënuese për jetën gjatë dy dekadave të fundit," thanë ata. “Megjithatë, që nga 7 tetori ka pasur një rritje të ndjeshme të sulmeve të tilla fizike”, shtuan ata. Lufta midis Izraelit dhe Hamasit filloi më 7 tetor të vitit të kaluar kur grupi militant pushtoi Izraelin jugor, duke vrarë 1.200 njerëz dhe duke marrë rreth 250 pengje. Gati pesë muaj më vonë, rreth 30.000 palestinezë janë vrarë dhe qindra mijëra të tjerë janë në prag të urisë në Gaza. Në Britaninë e Madhe në shkurt, Fondacioni për Sigurinë në Komunitet vuri në dukje se numri i incidenteve antisemitizmi vitin e kaluar kishte thyer një rekord. Organizata bamirëse regjistroi 4.103 incidente antisemitizmi në Britani të Madhe në vitin 2023, nga rekordi i mëparshëm vjetor prej 2.261, i vendosur dy vjet më parë. Ajo fajësoi rekordin për "sasinë e madhe të antisemitizmit të kryer në të gjithë Britaninë e Madhe pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor".
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024