VERI | Vritet një polic, plagosen dy të tjerë (minutë pas minute)

VERI | Vritet një polic, plagosen dy të tjerë (minutë pas minute)

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme (e diel) është vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku ndërsa polici tjetër Alban Rashiti ka mbetur i plagosur. Po ashtu, i palgosur lehtë ka mbetur edhe një tjetër polic. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Banjskë të Zveçanit ku është sulmuar patrulla policore.

Lexoni zhvillimet minutë pas minute:

​17.20 Sulmet ndaj PK-së, Kulla: Agresion i qartë nga Beogradi zyrtar

Eksperti shqiptar i çështjeve të sigurisë, Ilir Kulla, thotë për KosovaPress se vrasja e policit Afrim Bunjaku dhe sulmet e vazhdueshme të grupeve terroriste serbe ndaj Policisë së Kosovës janë agresion i qartë, i paralajmëruar dhe i pritshëm nga një fuqi rajonale si Serbia, e cila ka shpenzuar 1 miliardë dollarë për armatime.

Kulla thotë se për ngjarjet e sotme përgjegjës është Beogradi zyrtar dhe se të gjithë ata që kanë menduar se Serbia ka ndryshuar, vetëm se kanë treguar naivitet politik.

Ai komenton edh përfshirjen dhe përgjegjësinë e KFOR-it.

“Kjo ngjarje është një agresion i qartë, i paralajmëruar, dhe i pritshëm. Tek e fundit, çfarë mund të presim nga një fuqi rajonale e cila ka shpenzuar 1 miliardë dollarë për armamtime. KFOR përgjegjësi? Ç’prisni që të rinjtë, italianët, turqit, hungarezët etj., të vriten për ne shqiptarët, kjo është naivitet. Përgjegjësia e vetme për këto ngjarje dhe për të mëparshmet dhe ato që vijnë më vonë kanë vetëm një adresë, Beogradin zyrtar”, thotë Kulla në një përgjigje me shkrim për KosovaPress. 

Ai thekson se në sulmin e sotëm të terroristëve serbë nuk ka ndikuar qasja e butë e ndërkombëtareëve, dhe se është vetëm çështje e naivitetit politik e atyre që kanë harruar se çfarë kanë qenë udhëheqësit sebë 25 vjet më parë.

“Nuk ka ndikuar as ShBA, as BE e as Rama dhe askush tjetër, që ka shpresuar se Serbia e sotshme është e ndryshme nga ajo e Millosheviqit. Është vetëm një çështje naiviteti politik dhe idiote historike që kanë harruar çfarë kanë qenë Vuçiqi, Daçiqi dhe të tjerët, 25 vjet më parë”, thotë ai.

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme (e diel) është vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku ndërsa dy kanë mbetur të plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Banjska të Zveçanit ku është sulmuar patrulla policore.

​16.44Policia konfirmo vrasjen e tre terroristëve dhe një të arrestuar

Policia e Kosovës ka njoftuar se në bazë të informacionet zyrtare të deritanishme për zhvillimet që po ndodhin në zonën e fshatit Banjska të Zvecanit, konfirmon vrasjen e tre sulmuesve, arrestimin e një sulmuesi, arrestimin e katër personave të dyshuar të cilët janë hasur nën posedim të radiolidhjeve, si dhe identifikimin e një sasie të konsiderueshme të armeve, municionit dhe pajisjeve të ndryshme.

Sipas Policisë, në zonën e fshatit Banjska situata e sigurisë vazhdon të qëndrojë e tensionuar, po ashtu sulmet me armë zjarri ndaj njësiteve policore po vazhdojnë në intensitet të njëjtë, varësisht nga lëvizjet e grupeve kriminale.

“Veprimet policore po realizohen sipas planifikimeve dhe zhvillimeve në terren, duke u përgjigjur në vetëmbrojtje ndaj sulmeve të adresuara ndaj zyrtarëve policorë, të cilëve po iu rrezikohet jeta e tyre e drejtpërdrejtë. Sipas informatave zyrtare nga terreni gjatë shkëmbimit të zjarrit konfirmohet vrasja edhe e dy sulmuesve të tjerë, të cilët kanë qenë të maskuar, të uniformuar dhe të armatosur rëndë, e po ashtu konfirmohet edhe arrestimi i një sulmuesi të uniformuar dhe të armatosur. Si pasojë e sulmeve një zyrtar policor i PK-së ka pësuar lëndime kryesisht të lehta. Gjatë veprimeve policore në një lokacion banimi i cili është përdorur nga sulmuesit, janë gjetur pajisje logjistike, mjete të dyshuara ushtarake, uniforma ushtarake si arme dhe municion të kalibrave të ndryshëm. Po ashtu njësitet policore gjatë ushtrimit të pikë kontrollit rutinë të automjeteve, në zonën e fshatit Rudare ka ndaluar katër persona të dyshuar të cilët janë hasur nën posedim ilegal të radiolidhjeve, të cilët dyshohet se ndërlidhen me grupet kriminale, ku të gjitha veprimet e mëtejme ndaj tyre do të ndërmerren në bashkëpunim dhe koordinim me organet e drejtësisë. Informacionet zyrtare të deritanishme konfirmojnë vrasjen e tre sulmuesve, arrestimin e një sulmuesi, arrestimin e katër personave të dyshuar të cilët janë hasur nën posedim të radiolidhjeve, si dhe identifikimin e një sasie të konsiderueshme të armeve, municionit dhe pajisjeve të ndryshme. Policia e Kosovës vazhdon t’iu bëjë thirrje grupeve kriminale që të dorëzohen para organeve të drejtësisë dhe njëkohësisht fton qytetarët që të bashkëpunojnë me organet e rendit, në interes të qetësimit të situatës dhe sigurisë së përgjithshme”, thuhet në komunikatën e policisë.

Policia thekson se hetimet dhe ekzaminimi i vendit të ngjarjes po vazhdon në bashkëpunim dhe koordinim me të gjitha institucionet relevante, përfshirë Inspektoratin Policor të Kosovës.

16.40 Shkon në shtatë numri i terroristëve të vrarë

Shtatë terroristë serbë janë vrarë deri më tani në Manastirin e Banjskës, ndërsa një tjetër është kapur nga Policia e Kosovës, bëjnë të ditur burime të KosovaPressit.

Deri më tani dihet se Policia ka marrë një nga objektet brenda Manastirit.

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme (e diel) është vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku ndërsa polici tjetër Alban Rashiti ka mbetur i plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Banjska të Zveçanit ku është sulmuar patrulla policore.

​16.36 Varhelyi dënon sulmin kundër Policisë, bën thirrje për hetim të plotë

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi ka dënuar fuqishëm sulmin kundër Policisë së Kosovës në Kosovë.

Varhelyi ka shkruar në X, se dhuna duhet të ndalet menjëherë.

“I dërgoj ngushëllimet më të thella familjes së policit të Kosovës që vdiq sot në mëngjes dhe i uroj shërim të shpejtë të lënduarve. Ne mbështesim punën e EULEX&KFOR-it në terren dhe bëjmë thirrje për hetim të plotë”, ka ai.

​16.30 “Ngushëllime për policin tonë të rënë”, Hovenier: Po punojmë me qeverinë që PK të operojë sigurt

Ka përfunduar takimi i ambasadorëve të vendit të QUINT-it me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Ishte ambasadori i SHBA-së, Jeffrey Hovenier, që para mediave tha se po punojnë me qeverinë për t’u siguruar që Policia e Kosovës të operojë në kushte dinjiteti dhe sigurie.

Hovenier tha po ashtu se “shprehin ngushëllimet tona më të thella për opullin e Kosovës dhe familjet e policit tonë të rënë”.

“Sapo përfunduam takimin me kryeministrin. Ne nuk kemi asnjë deklaratë përtej atyre të lëshuara tashmë nga ambasadat tona apo qeveritë tona. Jemi thellësisht të shqetësuar për situatën, i dënojmë sulmet, po punojmë ngushtë me Qeverinë për të siguruar që Policia e Kosovës të jetë në gjendje të operojë në kushte dinjiteti dhe sigurie. Natyrisht ne shprehim ngushëllimet tona më të thella për popullin e Kosovës dhe familjet e policit tonë të rënë”, ka thënë Hovenier.

Ambasadorët e pesë shteteve të QUINT-it; i SHBA-së, Mbretërisë së Bashkuara, Gjermanisë, Italisë dhe Francës u takuan sot në Qeverinë e Kosovës për të biseduar për zhvillimet e fundit në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe dy të tjerë u plagosën nga një grup terrorist serb. 

16.20 Axha i policit të vrarë: Ishte krenar për ta mbrojtur shtetin

Axha i policit të vrarë, Gani Bunjaku tha se ndjejnë dhimbje e krenari për nipin e tyre, policin e vrarë, Afrimin. Në shtëpinë e tyre në Samadrexhë të Vushtrrisë, u shpreh se është krenari të mbrosh çdo pëllëmbë të këtij shteti.

Ai para mediave u shpreh se çdoherë ka qenë në kontakte me Afrimin, para se ai të niset në punë, me vendosmërinë për të mbrojtur tokën e vendit të tij.

“Unë jam axha më i vogël, i Afrimit, të ndjerit. Ndjejmë dhimbje por kemi edhe krenari, sepse i ndjeri prej që ka marrë pozicionin e udhëheqjes të stacionit në Zveçan, ai me vullnetin pakufi ka shkuar në punë për ta mbrojtur atë kohë dhe të mbisundon ligji në atë pjesë të shtetit tonë. Falënderojë shtetin se është i interesuar për të na zvogëluar dhimbjen dhe të na ndihmojë në çdo mënyrë. Jam falënderues i gjithë këtyre që vijnë të na ngushëllojnë dhe ndajnë dhimbjen me neve”, ka thënë ai.

Më tej, tha se ai sot po shpërblehet me titullin e heroit.

“Krenari është të mbrosh çdo pëllëmbë të këtij shteti tonë që me vonesë e kemi fituar dhe ta mbrojmë me çdo kusht, me çdo pikë të gjakut tonë ta mbrojmë…gjithherë kam pasur kontakte sa herë ka shkuar, se këtu kam shtëpiat. Çdoherë kam biseduar me të, ka thënë ‘krenar po e ndjej vetën që po shkoj atje dhe po i shërbej vendit tim’. Çdoherë me vullnet ka shkuar edhe faktikisht u vërtetua se edhe Zoti ka dashur që ata ta shpërblejë me titullin e heroit të kombit të vet”, përfundoi ai.

Në shtëpinë e familjes Bunjaku, po vazhdojnë të vijnë shumë familjarë e banorë të këtij fshati.

15:55 ​Familjari i policit të plagosur: Lajmin e kemi marrë përmes mediave

Hifzi Rashiti, familjar i policit të plagosur pas mesnate gjatë sulmeve nga grupet e armatosura në fshatin Banjska të Zveçanit, ka thënë se gjendja e tij vazhdon të jetë mirë dhe jashtë rrezikut për jetë.

“Gjendjen e ka stabile… Nuk kemi të drejtë të japim informacione (sa i përket si ka ndodhë rasti)… Lajmin e kemi marrë përmes mediave… Besoj nesër në mëngjes e lirojnë”, tha Rashiti.

Policin e plagosur e ka vizituar edhe kryetari i Sindikatës së Policisë, Imer Zeqiri.

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme (e diel) është vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku ndërsa polici tjetër Alban Rashiti ka mbetur i plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Banjska të Zveçanit ku është sulmuar patrulla policore.

15:49 Gëralla i reagon Borellit: Sa turp

Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla i ka reaguar përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, duke i thënë se turp se si reagoi ai pas situatës së sotme në veri.

Gërvalla ka shkruar në X, se terroristët vrasin policinë dhe ai iu bëni thirrje “të gjithë akterëve”, por asnjë fjalë mbështetje për policinë.

“As kundër terroristëve? A iu referuat edhe sulmeve terroriste në Spanjë si “armiqësore”? Sa turp. Si mund ta tolerojnë më gjatë këtë cinizëm anëtarët e BE-së?”, ka shkruar ai.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jahstme, Josep Borrell ka thënë se duhet të vërtetohen të gjitha faktet rreth sulmit të sotëm (e diel) në veri të Kosovës, ku mbeti i vrarë një zyrtar i Policisë së Kosovës dhe u plagosën dy të tjerë.

Ai ka dënuar ashpër sulmin e bandave të armatosura kundër Policisë së Kosovës, derisa ka shtuar se më shumë jetë të pafajshme janë në rrezik në rrethinat e Manastirit të Banjskës.

“Dënoj në termat më të ashpër të mundshëm sulmin e shëmtuar nga një bandë e armatosur kundër policëve të Kosovës në Banjska/Banjskë në veri të Kosovës, i cili la të vdekur një polic dhe dy të plagosur. Të gjitha faktet rreth sulmit duhet të vërtetohen. Autorët përgjegjës duhet të përballen me drejtësinë. Më shumë jetë të pafajshme janë në rrezik në armiqësitë e vazhdueshme në rrethinat e Manastirit të Banjskës. Këto sulme duhet të ndalen menjëherë”, ka shkruar ai në “X”.

Sipas tij, EULEX-i, si reagues i dytë i sigurisë, është në terren dhe në kontakt të ngushtë me autoritetet dhe KFOR-in.

“BE-ja dhe shtetet e saj anëtare vazhdimisht u bëjnë thirrje të gjithë aktoreve që të punojnë për të de-përshkallëzuar situatën në veri të Kosovës”, ka vijuar ai.

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme (e diel) është vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku ndërsa polici tjetër Alban Rashiti ka mbetur i plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Banjska të Zveçanit ku është sulmuar patrulla policore.

15.38 Shkon në gjashtë numri i terroristëve të vrarë

Gjashtë terroristë serbë janë vrarë deri më tani në Manastirin e Banjskës, ndërsa shumë pajisje ushtarake janë gjetur nga Policia e Kosovës, bëjnë të ditur burime të KosovaPressit. 

Mësohet se Policia ka marrë një nga objektet brenda Manastirit.

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme (e diel) është vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku ndërsa polici tjetër Alban Rashiti ka mbetur i plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Banjska të Zveçanit ku është sulmuar patrulla policore.

15.30 Ambasadorët e QUINT-it i shkojnë në zyrë Kurtit

Ambasadorët e pesë shteteve të QUINT-it; i SHBA-së, Mbretërisë së Bashkuara, Gjermanisë, Italisë dhe Francës, gjenden në Qeverinë e Kosovës.

Ata po mbajnë takim me kryeministrin Albin Kurti, për zhvillimet e fundit në veri, ku mbeti i vrarë një policë i Kosovës dhe dy të tjerë janë plagosur nga një grup terroristë, i cili është vendosur në Manastirin në Banjskë dhe rreth tij, e të cilët janë të rrethuar nga policia e Kosovës.

Derisa, kryeministri Albin Kurti i bëri thirrje që të dorëzohen.

Policia e Kosovës referuar situatës dhe rrethanave të krijuara, për shkaqe sigurie ka mbyllur për qarkullim kufitar dy vendkalimet kufitare në veri (Jarinje dhe Bërnjak).

Policia fton të gjithë qytetarët që të shfrytëzojnë pikat tjera kufitare për qarkullim, si dhe të shmangun daljet dhe lëvizjet e tyre në atë rajon/zonë.

Deri tash një terrorist dihet se është vrarë.

​15:03 Situata në veri, KFOR po punon intensivisht për të gjetur një zgjidhje

KFOR-i ka njoftuar se vazhdon të monitorojë nga afër situatën në Banjska dhe trupat e KFOR-it, janë të pranishme në zonë, të gatshme për t’u përgjigjur nëse kërkohet.

KFOR thotë se Policia e Kosovës, si reaguese e parë, ka përgjegjësinë parësore për menaxhimin e incidentit në terren.

“Komandanti i KFOR-it është në kontakt të ngushtë dhe të vazhdueshëm me të gjitha palët e interesuara ndërkombëtare, përfshirë BE-në, Shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë dhe me institucionet në Kosovë, dhe po punon intensivisht për të gjetur një zgjidhje. Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO dënon ashpër sulmin kundër Policisë së Kosovës dhe dërgon ngushëllimet më të thella për familjen dhe të dashurit e të ndjerit”, thuhet në reagim.

Policia e Kosovës referuar situatës dhe rrethanave të krijuara, për shkaqe sigurie ka mbyllur për qarkullim kufitar dy vendkalimet kufitare në veri (Jarinje dhe Bërnjak).

Policia fton të gjithë qytetarët që të shfrytëzojnë pikat tjera kufitare për qarkullim, si dhe të shmangun daljet dhe lëvizjet e tyre në atë rajon/zonë.

Përndryshe, grupi terrorist i grup i armatosur po vazhdon të qëndrojë në Manastirin në Banjskë dhe rreth tij, e të cilët janë të rrethuar nga policia e Kosovës.

Derisa, kryeministri Albin Kurti i bëri thirrje që të dorëzohen. 

14.40 Ngjarjet në veri, flasin nga Spitali i Mitrovicës

Drejtoresha e Spitalit të përgjithshëm “Sami Haxhibeqiri’ në Mitrovicë, Luljeta Zhubi në lidhje me plagosjen e policëve ka treguar për Kosovapress se njëri nga policët në momentin kur është pranuar në spital ka qenë pa shenja jete, ndërsa dy të tjerët kanë vazhduar trajtimin.

Ajo shtoi se stafi shëndetësor në Spitalin e Mitrovicës është në gjendje gatishmërie për shkak të situatës në veri, ku një polic u vra, ndërsa u plagosën dy të tjerë. Ajo u shpreh se presin përkrahje edhe nga institucionet tjera.

Ajo tha se lëndimet e policit të vrarë janë shkaktuar nga arma e zjarrit. Derisa shtoi se përpos tre policëve të paraqitur në spital nuk është paraqitur ndonjë rast tjetër.

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme (e diel) është vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku ndërsa polici tjetër Alban Rashiti ka mbetur i plagosur. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Banjska të Zveçanit ku është sulmuar patrulla policore.


​14.38 Pas Bërnjakut mbyllet edhe pika kufitare në Jarinje

Policia e Kosovës referuar situatës dhe rrethanave të krijuara, për shkaqe sigurie ka mbyllur për qarkullim kufitar dy vendkalimet kufitare në veri (Jarinje dhe Bërnjak).

Policia fton të gjithë qytetarët që të shfrytëzojnë pikat tjera kufitare për qarkullim, si dhe të shmangun daljet dhe lëvizjet e tyre në atë rajon/zonë.

Përndryshe, grupi terrorist i grup i armatosur po vazhdon të qëndrojë në Manastirin në Banjskë dhe rreth tij, e të cilët janë të rrethuar nga policia e Kosovës.

Derisa, kryeministri Albin Kurti i bëri thirrje që të dorëzohen. 

14:36 Vritet një nga kriminelët serb që sulmoi policinë

Policia konfirmoi se një nga kriminelët që kanë sulmuar policinë e Kosovës është vrarë. Ndërsa situata mbetet e tensionuar dhe shpesh edhe me shkëmbime zjarri mes grupit terrorist dhe policisë së Kosovës. Po ashtu edhe dy pikat kufitare me Serbinë, Jarinja dhe Bërnjaku janë mbyllur.

14:26 Sulmet ndaj PK-së, Kearns: Personat e armatosur, milici të financuara dhe pajisura mirë nga Serbia

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka reaguar pas sulmit ndaj Policisë së Kosovës në veri, ku mbeti i vrarë një polic dhe u plagosën dy të tjerë.  Ajo ka thënë se ky është një tjetër sulm i orekestruar ndaj forcave të rendit në Kosovë.

14:28 Kurti: Grupi kriminal në manastir i rrethuar nga policia, të dorëzohen

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se krimi i organizuar në veri me mbështetjen financiare dhe logjistike nga Beogradi zyrtar, po e sulmon shtetin e Kosovës.

14:04 Borrell dënon sulmin ndaj PK-së në veri: Autorët të përballen me drejtësinë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jahstme, Josep Borrell ka thënë se duhet të vërtetohen të gjitha faktet rreth sulmit të sotëm (e diel) në veri të Kosovës, ku mbeti i vrarë një zyrtar i Policisë së Kosovës dhe u plagosën dy të tjerë.

14:00 Lajçak: Vrasësit e policit në veri të dalin para drejtësisë

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka dënuar fuqishëm sulmin e tmerrshëm kundër Policisë së Kosovës që ndodhi mbrëmë në veri të Kosovës.

13:49 Rama: Jeta e humbur e Policit në veri, kambanë për zjarrin që mund ta destabilizojë rajonin

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë se tragjedia e humbjes së jetës së efektivit të Policisë së Kosovës është këmbana më e madhe e alarmit deri më sot për rrezikun e vazhdueshëm të eskalimit të krizës së zgjatur në një konflikt të armatosur.

13:34 Shefja e UNMIK-ut dënon sulmet ndaj Policisë së Kosovës

Përfaqësuesja Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm (PSSP) dhe shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, shpreh dhimbjen dhe ngushëllimet e saj të thella për humbjen e jetës së një polici të Kosovës.

13:32 Pjesëtarë të Policisë në familjen e rreshterit të vrarë sjellin fotografinë e tij

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës e kanë vizituar familjen e rreshterit të vrarë dhe sjellur fotografinë e kolegut të tyre, Afrim Bunjakut.

13:16 Mjeku kujdestar: Polici i plagosur nuk mund të lirohet sot nga spitali

Mjeku kujdestar në Kirurgjinë Trokale në QKUK, Fitim Selimi, e cili aktualisht po merret me gjendjen e policit të plagosur mbrëmë pas mesnate në veri, ka deklaruar se gjendja e tij është stabile dhe jashtë rrezikut për jetë. Derisa ka shtuar se i njëjti nesër mund të lirohet nga spitali.

12:48 Kurti: Në Banjskë janë 30 serbë të armatosur rëndë, ata po sulmojnë PK-në

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se krimi i organizuar në veri me mbështetjen financiare dhe logjistike nga Beogradi zyrtar po e sulmon vendin.

12:43 Familjari i policit të vrarë me porosi për Kurtin: Merru me bisedime, mos përdor uniformat në veri

Arton Bunjaku, djali i axhës se policit të vrarë Afim Bunjaku, ka treguar se rreth orës 5 të mëngjesit është njoftuar për vrasjen e familjarit nga Policia e Kosovës. Ai tha se ky është një rast i rëndë dhe i kobshëm.

12:35 Ambasadori italian dënon sulmet ndaj PK-së në veri: Përgjegjësit të sillen para

Ambasadori i Italisë, Antonello De Riu ka dënuar ashpër sulmet ndaj Policisë së Kosovës derisa ka shprehur ngushëllimet më të thella për të afërmit e policit të vrarë gjatë kryerjes së detyrës.

12:30 Begaj thirrje ndërkombëtarëve: Reagoni ndaj urdhëruesve e zbatuesve të sulmit ndaj policisë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka dënuar me forcë sulmin ndaj Policisë së Kosovës ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku ndërsa i palgosur Alban Rashiti. Ai tha se ky akt i organizuar kriminal është cenim i rëndë i rendit dhe sigurisë së Republikës së Kosovës.

12:14 Ministri i Jashtëm i Shqipërisë: Jemi në krah të Kosovës, akti i sotëm kriminal

Ministri për Punët e Jashtme dhe Evropës i Shqipërisë, Igli Hasani, reagoi pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku mbeti i vrarë rreshteri policor Afrim Bunjaku, ndërsa mbeti i plagosur polici tjetër Alban Rashiti.

12:04 Vrasja e policit në veri, Musliu: Serbia sulmoi Kosovën, dështim i Perëndimit

Drejtori i Institutit Octopus, Agim Musliu, ka reaguar pas zhvillimeve në veri të vendit ku u vra një polic e një tjetër u plagos, ndërkohë që sulmet e grupeve të organizuara serbe ndaj Policisë së Kosovës vazhduan edhe më tej. Siç ka thënë ai, Serbia ka sulmuar Kosovën.

12:00 Ahmeti: Sulmi në veri, sulm ndaj paqes dhe sigurisë në gjithë rajonin

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka thënë se sulmi vrastar ndaj shtetit të Kosovës dhe policisë së vendit, është sulm ndaj paqes, stabilitetit dhe sigurisë së gjithë rajonit.

11:46 Krasniqi: Sulm direkt ndaj shtetit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi i ka shprehur ngushëllimet më të thella familjes së policit të rënë në detyrë, ndërsa policit të plagosur i uroj shërim sa më të shpejtë.

11:46 Vrasja e policit, Idrizi: Afrim Bunjaku ra në mbrojtje të sovranitetit

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi ka ngushëlluar familjarët e Afrim Bunjakut, policit të vrarë nga grupet kriminale.

11:43 Deputetja e LDK-së: Gjendja e familjes Bunjaku është tejet e rëndë

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Rrezarta Krasniqi tha se gjendja e familjarëve të Afrim Bunjakut është e rëndë. Ajo ka vizituar familjen e policit të vrarë në Samadrëxhë të Vushtrrisë, për çka tha se i ka edhe të afërm.

11:26 “Sulmi në veri është kryer nga njësi të specializuara të Serbisë”

Sipas vlerësimeve të para të institucioneve të sigurisë, vrasja e policit e plagosja e një e tjetri janë ndërhyrje e drejtpërdrejt e Serbisë në veri.

11:10 Rohde: Sundimi i ligjit duhet të zbatohet në Kosovë

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, deklaroi se autorit e vrasjes së rreshterit policor Afrim Bunjaku duhet të dalin para drejtësisë.

10:50 Hovenier: Autorët e sulmit në veri duhet të dalin para drejtësisë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Jeffrey Hovenier ka dënuar sulmet ndaj Policisë së Kosovës në veri, ku për pasojë humbi jetën rreshteri Afrim Bunjaku ndërsa mbeti i plagosur polici tjetër Alban Rashiti.

​10:35 Pjesëtarë të policisë në shtëpinë e rreshterit të ndjerë Bunjaku

Pranë shtëpisë së policit të vrarë, Afrim Bunjaku, po qëndrojnë pjesëtarë të Policisë së Kosovës.

10:21 Mblidhet Këshilli i Sigurisë

Në ora 10:00 ka nisur takimi i Këshillit të Sigurisë të Republikës së Kosovës pas ngjarjes së rëndë që ka ndodhur në veri të vendit

​10:11 Ngrihet gjendja e gatishmërisë në institucionet shëndetësore

Pas ngjarjeve të ndodhura në veri të Kosovës, Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), ka ngritur gjendjen e gatishmërisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe spitalet e përgjithshme.

10:01 Operohet me sukses polici i plagosur Alban Rashiti

Polici i plagosur Alban Rashiti është operuar me sukses në Klinikën e Kirurgjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) ku i është hequr predha nga krahasori i majtë.

9:49 ​Shtohen forcat policore në fshatin Banjska

Situata aktualisht në fshatin Banjska në komunën e Zveçanit është e qetë dhe vërehet një numër i madh i policëve të Kosovës. Ndërsa, ka edhe forca të EULEX-it, të cilët kanë shkuar në vendin e ngjarjes.

9:40 Vrasja në veri, mbyllet pika kufitare në Bërnjak

Është mbyllur për hyrje nga Serbia, pika kufitare në Bërnjak. Kjo pas ngjarjes tragjike, ku është vrarë polici i Kosovës, Afrim Bunjaku nga grupet kriminale në fshatin Banjskë të Leposaviqit.

9:28 ​Vrasja e policit, Konjufca: I kërkojmë faktorit ndërkombëtar ta dënojë Serbinë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka kërkuar nga faktori ndërkombëtar që të dënojë Serbinë për agresionin ndaj Kosovës. Pas ngjarjes tragjike, ku ka mbetur i vrarë një polic i Kosovës në fshatin Basnjska të Leposaviqit nga grupet e armatosura serbe, Konjufca ka shkruar se ky është sulm i drejtpërdrejt ndaj rendit kushtetues.

9:10 ​Zbulohet identiteti i policit të vrarë në veri

Siç bëhet e ditur polici që ka humbur jetën është rreshteri Afrim Bunjaku, nga fshati Samadrexhë i Vushtrrisë.

​8:56 Vrasja e policit në veri, Haradinaj: Sulm terrorist që godet paqen në Kosovë dhe rajon

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka reaguar pas zhvillimeve të fundit në veri të vendit ku banda kriminale serbe kanë vrarë një pjesëtar të Policisë së Kosovës dhe kanë plagosur të paktën një tjetër.

8:15 Granata dore e zollë, detaje nga sulmi në veri ku mbeti i vrarë një polic

Policia ka dhënë detaje se si ka ndodhur ngjarja.

​08:01 Zhvillimet në veri, Osmani ndërpret vizitën zyrtare në Nju Jork

Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork pas zhvillimeve të fundit në veri të vendit ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës ndërsa një tjetër i plagosur.

7:43 Osmani: Vrasja e policit, sulm ndaj Republikës

Presidentja Vjosa Osmani reagoi pas vrasjes së një polici dhe plagosjes së një tjetri në fshatin Banjska të Leposaviqit. Këtë ngjarje ajo e cilësoi si sulm ndaj Republikës së Kosovës e organizuar dhe orkestruar nga bandat kriminale serbe.

07:28 Vritet një polic në veri

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme (e diel) është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është dhënë nga kryeministri Albin Kurti përmes rrjeteve sociale. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Banjska të Leposaviqit ku është sulmuar patrulla policore.

Video