Jackson e Palmer i sigurojnë fitore Chelseat për pozitën e katërt në Premier Ligë
Sport
Lexohet për: 2 min.
14 orë më parë
Linku u kopjua

Skuadra Chelsea arriti fitoren e katërt në edicionin e ri në Premier Ligë pasi mposhti Newcastle United sot në Londër me rezultatin 2:1.

Nicolas Jackson solli “të kaltrit” në epërsi me golin e shënuar në minutën e 20-të, pasi në minutën e katërt u anulua një penallti e akorduar për skuadrën vendëse, pas shikimit të VAR-it. Mysafirët barazuan shifrat përmes Alexandar Isak në minutën e 32-të, pas asistimit të Lewis Hall.

Në pjesën e dytë skuadra vendëse erdhi shpejt te goli i dytë përmes Cole Palmer në minutën e 47-të për rezultatin 2:1, i cili njëherësh ishte edhe epilogu i takimit që i siguron Chelsea pozitën e katërt në tabelë me 17 pikë, po aq sa ka edhe Arsenal një pozitë më poshtë, por me gol-diferencë më të dobët dhe një ndeshje më pak të zhvilluar.

Ndeshja në “Stamford Bridge” ishte e vlefshme në kuadër të xhiros së 9-të. Sot gjatë ditës janë zhvilluar edhe takimet e tjera përmbyllëse të kësaj xhiroje, në të cilat Crystal Palace ishte më i mirë si vendës ndaj Tottenham duke e mposhtur me rezultatin 2:1, ndërsa West Ham United nxori tri pikë ndaj Manchester United duke fituar 1:0. Arsenal dhe Liverpool luajnë sonte më vonë.

Manchester City prin në tabelë me 23 pikë, dy më shumë se Liverpool, por me një ndeshje më pak të zhvilluar. Në fundin e tabelës renditen skuadrat që ende nuk kanë shijuar fitoren - Ipswich Town (18) katër pikë, Wolves (19) dy pikë dhe Southampton (20) me vetëm një pikë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.