Sport
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Manchester City ka mposhtur West Ham me rezultat 1:3 në udhëtim në xhiron e tretë të Premier ligës angleze në futboll.

Sulmuesi norvegjez Erling Haaland realizoi het-trik duke shënuar në minuta 10’, 30’ dhe 84’.

Ai shënoi golin e parë me një asistim nga Bernardo Silva, i cili e lejoi të dilte i vetëm ndaj portierit Alphonse Areola dhe goditi në këndin e poshtëm.

Skuadra vendase barazoi në minutën 19’, kur mbrojtësi i Cityt, Ruben Dias e ridrejtoi topin në rrjetën e tij pas një harkimi. Por Haaland shpejt ia riktheu avantazhin skuadrës së Pep Guardiola. City luajti një aksion të shpejtë pasimesh të shkurtra, Rico Lewis pasoi topin te Haaland, i cili shpërtheu nën traversë.

Ai shënoi sërish në përballje me portierin e West Ham, kësaj radhe Lukasz Fabianski, i cili zëvendësoi Areolën në pjesën e parë.

Norvegjezi ka shënuar shtatë gola në vetëm tri ndeshje të kampionatit anglez këtë sezon. Në raundin e parë ai shënoi kundër Chelseat (0:2), dhe më pas ishte i saktë tri herë ndaj Ipswich (4:1). City prin në tabelë me maksimumin e nëntë pikëve.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.