Bien çmimet e naftës

Bien çmimet e naftës

Çmimet e naftës ranë në 95 dollarë në tregjet ndërkombëtare, nën presionin e një dollari më të fortë amerikan dhe një rritje të numrit të infeksioneve të reja me koronavirus në Kinë, gjë që shkatërroi shpresat për një rihapje të shpejtë të importuesit më të madh të naftës së papërpunuar në botë.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie në tregtinë e pasdites ishte 91 cent më i ulët se mbyllja e mëparshme, në 95.08 dollarë. Në tregun amerikan një fuçi shitet me një çmim më të ulët prej 95 cent, nga 88.01 dollarë.

“Forcimi i dollarit amerikan ndikoi mbi çmimet në naftë dhe në tregjet më të gjera të mallrave këtë pasdite,” tha Warren Patterson i ING. “Ka ndoshta një element që tregu mori pak më shumë të premten, pas lehtësimit të masave të karantinës në Kinë,” vlerësoi Patterson.

Çmimet e mallrave u rritën të premten pasi Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës rregulloi masat e tij për të parandaluar dhe kontrolluar Covid-19 duke shkurtuar periudhën e karantinës për kontaktet e ngushta të të sëmurëve dhe udhëtarëve që mbërrinin.

Por numri i rasteve të reja me Covid-19 u rrit në Kinë gjatë fundjavës. Pekini dhe disa qytete të tjera të mëdha raportuan një numër rekord të personave të infektuar të hënën.


Ndërkohë, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) uli vlerësimin e saj për rritjen e kërkesës globale për naftë këtë vit dhe vitin e ardhshëm, duke përmendur problemet ekonomike si arsye.

Forcimi i dollarit ndikoi në çmimet e naftës

Për më tepër, sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha të premten se India mund të vazhdojë të blejë sa më shumë naftë ruse që dëshiron, duke përfshirë çmimet mbi mekanizmin e çmimit të vendosur nga G7. Kushti i vetëm është të qëndrosh larg nga sigurimet perëndimore, financat dhe shërbimet detare që lidhen me kufizimet.

Çmimet e naftës peshuan mbi një dollar më të fortë pas komenteve të guvernatorit të Rezervës Federale të SHBA, Christopher Waller, i cili tha të dielën se Fed mund të konsiderojë ngadalësimin e ritmit të rritjes së normave të interesit në mbledhjen e saj të ardhshme, por kjo nuk duhet parë si lehtësim i angazhimit të saj për uljen e inflacionit.

“Ne kemi ende një rrugë të gjatë për të bërë dhe pjesa më e madhe e botës nuk do të jetë aq me fat … por indikacionet e mëtejshme se ne kemi arritur tashmë kulmin e inflacionit pa dyshim do të jenë të mirëseardhura,” tha Craig Erlam i OANDA.

Lexo edhe

Video