Inflacioni i çmimeve të dyqaneve kthehet në 'normal' në Mbretërinë e Bashkuar
Lajme
Lexohet për: 1 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Inflacioni vjetor i çmimit të dyqaneve u lehtësua në 0.6% në maj, nga 0.8% në prill, deklaroi të martën Konsorciumi Britanik i Shitjeve me Pakicë.

“Inflacioni i çmimeve të dyqaneve është rikthyer në nivele normale, në vetëm 0.6%,” tha Helen Dickinson, kreu i konsorciumit, në një deklaratë për shtyp.


Konsorciumi vuri në dukje se rritja vjetore e çmimeve të dyqaneve është në nivelin më të ulët që nga nëntori 2021.


Produktet joushqimore mbetën në deflacion në minus 0.8% në maj, nga -0.6% në prill.

Ai tha: "Inflacioni i ushqimeve u ngadalësua në 3.2% në maj, nga 3.4% në prill."


"Shitësit me pakicë po luajnë një rol kyç në uljen e inflacionit, por politika e ardhshme e qeverisë duhet ta mbështesë gjithashtu këtë," tha Dickinson./AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024