Tahiri: Brenda dy ditësh vendoset nëse qeveria do të vazhdojë mandatin
Lajme
Lexohet për: 2 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka paralajmëruar sot se nëse për dy ditë nuk arrihet dakordimi me partitë politike për shkuarje në zgjedhje të parakohshme deri më 30 maj, atëherë Qeveria Kurti do të vazhdojë mandatin e saj.

Ai pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit ka bërë të ditur se do të vazhdojnë konsultimet për zgjedhje të parakohshme, në të kundërtën ka paralajmëruar se do të dëmtohet Kosova.

“Pa dyshim, që dy ditët e ardhshme do t’i japin një epilog kësaj çështjeje dhe do të presim deri në momentin e fundit”, deklaroi ai.

Nëse nuk do të ketë seancë gjatë kësaj jave, Tahiri theksoi se qeveria do të vazhdojë mandatin e saj.

“Nëse se edhe këto dy ditë nuk kemi një dakordim, që më së largu ditën e enjte, 30 maj, të shpërndahet Kuvendi, atëherë ky opsion bie dhe qeveria do ta përfundojë mandatin, po ashtu edhe Kuvendi do ta përfundojë mandatin kushtetues të rregullt dhe zgjedhjet do t’i kemi në periudhën mes 20 janarit dhe 20 shkurtit të vitit të ardhshëm”, tha ai.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
380
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024