Prezantohet skema e re e asistencës sociale, synohet barazia dhe rritja e punësimit
Biznes
Lexohet për: 1 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Kryeministri Albin Kurti dhe Ministri i Financave, Hekuran Murati sot morën pjesë në konferencën për shënimin e fillimit të pilotimit të skemës për reformën e asistencës sociale në Kosovë.

Në fjalën e tij, Kurti tha kjo skemë është dizajnuar nga Ministria e Financave dhe Banka Botërore, e cila, sipas tij, siguron barazi për të gjithë dhe nxit punësimin.

Kurti tha se kjo skemë bën vlerëim të varfërisë për çdo familje dhe si e tillë siguron që familjet me kushte jo të mira do të mbështeten nga Qeveria.

I pari i Qeverisë gjithashu u bëri thirrje familjeve me të ardhura më pak se 100 euro për anëtar në muaj që të aplikojnë që të bëhen pjesë e pilotimit në E-Kosova.

Derisa, Ministri Murati bëri të ditur se kanë dizajnuar një skemë tjetër që nuk do të jetë diskriminuese.

Ai tutje bëri të ditur se si do të funksionojë skema e re.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
379
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024