KSHZ: Deri në 17:00 votuan 44.18% e qytetarëve
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve i Maqedonisë Veriore ka bërë të ditur se deri në ora 17:00, jehona e votuesve në vend është 44.18 për qind. Në konferencën e radhës, kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski, tha se në krahasim me rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale 2019 deri në orën 17:00, në këto zgjedhje vërehet dalje më e lartë. Deri më tash në KSHZ janë dorëzuar 308 kundërshtime për mbrojtjen personale të votimit, prej tyre 75 janë pranuar, 27 kundërshtime janë hedhur poshtë dhe 38 janë refuzuar.  Sipas tij, procesi zgjedhor në Maqedoninë e Veriut kryesisht po kalon pa probleme dhe i qetë.

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut sot vendosin në raundin e parë për presidentin e tyre të ardhshëm. Këto janë zgjedhjet e shtatë presidenciale, ndërsa raundi i dytë i mundshëm mbahet së bashku me zgjedhjet parlamentare më 8 maj. Vendvotimet janë hapur në orën 7:00 dhe do të mbyllen në orën 19:00. Votohet në 3480 vendvotime në tërë Maqedoninë e Veriut. Ndërsa, numri i përgjithshëm i votuesve të regjistruar është 1.814.317. VMRO DPMNE-ja opozitare në zgjedhje garon me deputetët aktuale Gordana Siljanovska-Davkovën. Lidhja Social Demokrate në pushtet garon me presidentin aktual, Stevo Pendarovski. Në garën zgjedhore, Bashkimi Demokratik për Integrim garon me ministrin e Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ndërsa opozita e bashkuar shqiptare me Arben Taravarin, kryetarin aktual të Gostivarit. Pjesë e garës zgjedhore janë edhe Maksim Dimitrievski, kryetari i Kumanovës, Stevçe Jakimovski, kryetari i Karposhit në Shkup dhe Biljana Vankovska, kandidate e partisë “E Majta”./KosovaPress/


Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,265
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024