Helikopterët britanikë drejt Finlandës për stërvitje
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

NATO po planifikon një stërvitje të premten në Finlandë, pranë kufirit me Rusinë - diçka që Moska ka paralajmëruar se rrezikon "incidente të mundshme ushtarake". Mbretëria e Bashkuar do të luajë një pjesë në ato stërvitje dhe tashmë po dërgon nëntë helikopterë Apache të Ushtrisë Britanike, me vlerë 40 milionë funte secili, në Finlandë, përpara se t'i dërgojë ata për një stërvitje tjetër në Estoni. Katër helikopterë zbulimi Wildcat dhe dy helikopterë mbështetës RAF Chinook thjesht do të shkojnë në Estoni dhe do të kalojnë një kohë më të gjatë atje.

Stërvitja me helikopterët sulmues Apache në Finlandë quhet ‘Exercise Arrow’, ndërsa ajo në Estoni - me të tre llojet e helikopterëve - quhet ‘Exercise Swift Response’. I gjithë aktiviteti vjen nën ombrellën e Ushtrimit ‘Steadfast Defender 24’, i cili po teston planet e NATO-s për përforcimin e mbrojtjes në Evropë kundër një "kundërshtari të ngjashëm". Nënkoloneli Dave Lambert e përshkroi Ushtrimin Steadfast Defender si "stërvitjen më të madhe të NATO-s që nga Lufta e Ftohtë". Rreth 20,000 personel britanik janë të përfshirë, midis 90,000 trupave nga të 32 anëtarët e aleancës. /SkyNews

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,262
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024