Ukraina tregon planet e Rusisë deri më 9 maj
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës Oleksandr Syrskyi tha se udhëheqja më e lartë ushtarake ruse ka udhëzuar trupat e saj që të pushtojnë qytetin Chasiv Yar në rajonin e Donetskut deri më 9 maj, datë në të cilën Moska feston Ditën e Fitores kundër nazistëve. “Armiku po përqendron gjithashtu përpjekjet për të thyer mbrojtjen tonë në perëndim të Bakhmut, duke dalë në kanalin Siverskyi Donets - Donbas, duke kapur vendbanimin Chasiv Yar dhe duke krijuar kushte për një avancim të mëtejshëm në Kramatorsk”, shkroi Syrsky në Facebook.

“Për t’iu përgjigjur në mënyrë adekuate veprimeve të armikut dhe për të forcuar mbrojtjen e trupave tona në këtë drejtim, janë marrë masa për fuqizimin e dukshëm të brigadave me municion, dronë dhe luftë elektronike”, shtoi ai. Në 24 orët e fundit, Forcat e Ukrainës thanë se kanë vrarë 890 ushtarakë rusë, duke rritur humbjet totale që i atribuohen armikut nga Kievi që nga fillimi i pushtimit në shkurt 2022 në 453.650, sipas Ukrinform, duke cituar buletinin e fundit të udhëheqjes ushtarake. Forcat ruse sulmuan dje disa vendbanime në rajonin lindor të Ukrainës Donetsk, duke vrarë të paktën tre persona dhe duke plagosur katër të tjerë. Kjo është bërë e ditur nga autoritetet rajonale, të cituara nga mediat lokale. Zyra e prokurorit të Donetsk shpjegoi se sulmet ruse goditën zonat e banuara të komuniteteve të Pokrovsk dhe Volnovakha dhe Ocheretyne. Në këtë të fundit, një ndërtesë banimi pesëkatëshe u shemb pasi u godit nga një bombë e drejtuar nga Kab-500.

Një person u plagos në një sulm rus që goditi një ambulancë në qytetin ukrainas Kupiansk, në rajonin verilindor të Kharkiv, njoftoi administrata ushtarake rajonale, e cituar nga mediat lokale. Dy persona u plagosën në sulmet e forcave ruse që goditën dje qytetin ukrainas  Huliaipole në rajonin Zaporizhzhia, ka bërë të ditur guvernatori Ivan Fedorov, i cituar nga mediat lokale.

A duhet të ketë zgjedhje të parakohshme?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
676
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024