Senatori amerikan paralajmëron se çfarë do të ndodhë nëse Irani sulmon Izraelin
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Senatori amerikan Lindsey Graham të shtunën paralajmëroi Iranin pasi u zotua për hakmarrje ndaj Izraelit pas një sulmi në konsullatën e tij në Siri. "Nëse besoni se presidenti Biden t'i thotë 'mos' Iranit është një pengesë efektive, atëherë keni humbur shumë. Nuk janë fjalët që presidenti përdor kur bëhet fjalë për njerëzit e këqij. Është ajo që ata mendojnë se presidenti do të bëjë.

"Ne duhet t'ia bëjmë të qartë Iranit se nëse ata sulmojnë Izraelin, regjimi bëhet një objektiv. Çdo gjë më pak nuk do të funksionojë," tha Graham në rrjetin X. Vërejtjet e tij erdhën një ditë pasi presidenti Joe Biden tha "Mos", kur u pyet se cili ishte mesazhi i tij për Iranin. "Ne jemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së Izraelit. Ne do ta mbështesim Izraelin. Ne do të ndihmojmë në mbrojtjen e Izraelit dhe Irani nuk do të ketë sukses," u tha Biden gazetarëve. I pyetur nga një gazetar se sa i afërt është një sulm iranian, Biden tha se pritshmëria e tij është "më shpejt se vonë".

Të shtunën pasdite, Biden do të kthehet në Uashington për t'u konsultuar me ekipin e tij të sigurisë kombëtare rreth ngjarjeve në Lindjen e Mesme, duke shkurtuar udhëtimin e tij të fundjavës në Delaware. Tensioni është rritur në rajon pasi Irani u zotua të hakmerret ndaj Izraelit si hakmarrje për sulmin ajror të 1 prillit në objektin e tij diplomatik në kryeqytetin sirian Damask. Sulmi vrau të paktën shtatë anëtarë të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, duke përfshirë dy gjeneralë të lartë. Irani ka akuzuar Izraelin për kryerjen e sulmit dhe është zotuar të përgjigjet. Tel Avivi nuk e ka marrë zyrtarisht përgjegjësinë për sulmin, por për muaj të tërë ka kryer një numër sulmesh kundër objektivave iraniane në të gjithë Sirinë. Si Irani ashtu edhe Hezbollahu, aleati i tij kryesor në Liban, kanë thënë se sulmi nuk do të mbetet pa u ndëshkuar.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
313
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024