Lista e shteteve që prodhojnë energji elektrike nga pjesa bërthamore
Bota
Lexohet për: 1 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Faqja World of Statistics ka publikuar në llogarinë e saj në Twitter një listë të shteteve që energjinë e tyre elektrike e prodhojnë nga pjesa bërthamore

Përqindja e energjisë elektrike e prodhuar nga pjesa bërthamore:

?? Franca: 62.6%

?? Sllovakia: 59.2%

?? Ukraina: 55% (2023 data)

?? Hungaria: 47.0%

?? Belgjika 46.4%

?? Sllovenia: 42.8%

?? Çekia: 36.7%

?? Zvicra: 36.4%

?? Finlanda: 35.0%

?? Bullgaria: 32.6%

?? Armenia: 31.0%

?? Koreja e Jugut: 30.4%

?? Suedia: 29.4%

?? Spanja 20.3%

?? Rusia: 19.6%

?? Rumania: 19.4%

?? ShBA: 18.2%

?? PakistanI: 16.2%

?? Mbretwria e Bashkuar: 14.2%

?? Kanadaja: 12.9%

?? Emirtatet e Bashkuara Arabe: 12.4%

?? Bjellorusia: 11.9%

?? Japonia: 6.1%

?? Argjentina: 5.4%

?? Kina: 5.0%

?? Afrika e Jugut: 4.9%

?? Meksika: 4.5%

?? Holanda: 3.3%

?? India: 3.1%

?? Brazili: 2.5%

?? Irani: 1.7%

?? Gjermania: 0%

?? Italia: 0%

?? Lituania: 0%

?? Kazakistani: 0%

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024