Escobar pas takimit me Kurtin: Më premtoi se do t’i shqyrtonte propozimet që ia bëra
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar, ka thënë se marrëdhëniet me kryeministrin Albin Kurti kanë disa sfida për shkak të trajtimit të pakicës serbe. Megjithatë, ai tha se takimi ishte i mirë dhe se SHBA mbetet partneri më i qëndrueshëm dhe më i përkushtuar i Kosovës.

Emisari amerikan, pas takimit me Kurtin, tha se shpreson më shumë fleksibilitet nga Kosova sa i përket rregullores së BQK-së, ku ndalohet dinari serb. Krahas kësaj, ai tha se kryeministri i ka premtuar se do t’i shqyrtojë disa nga propozimet që i ka bërë sot sa i përket zbatimit të rregullores së BQK-së.

​Escobar: Vendimi për Manastirin i vështirë, por i domosdoshëm • KosovaPress

Sipas tij, komuniteti serb në Kosovë janë ndikuar negativisht nga rregullorja e BQK-së.

Ismaili: Rregullorja e BQK-së është në fuqi, askush s’po kërkon ndryshim • KosovaPress

I pyetur mbi qasjen e tij në procesin e dialogut, Escobar tha se një gjë e tillë nuk është e pa balancuar, derisa përmendi mbështetjen ndaj Kosovës për anëtarësim në Këshill të Evropës dhe sigurimin e raketave antitank Javelin.

Lajçak: Nevojiten takime shtesë, shumë pyetje politike mbeten pa përgjigje • KosovaPress

“Gjithçka që kemi bërë në vitin e fundit ka qenë në favor të Kosovës, kështu që menjëherë pas Ohrit kemi mbështetur kandidaturën tuaj për Këshillin e Evropës, kemi mbështetur proceset tuaja demokratike, përfshirë zgjedhjet në veri, ju qëndruam pranë pas sulmeve të 24 shtatorit dhe ne morëm një vendim për të ndihmuar në sigurimin e Javelin-ëve... Gjithçka që kemi bërë ka qenë për Kosovën dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë... Ndërkohë, ne shpresojmë që Kosova të dëgjojë shqetësimet tona”, përfundoi ai. /E.Zeqiri/

Osmani pret në takim ambasadorin Hovenier, flasin për propozimet për çështjen e dinarit • KosovaPress

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024