Trump renditet si presidenti më i keq i SHBA-së në histori, Biden në vendin e 14-të
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Donald Trump përfundoi në vendin e 45-të dhe në fund të listës duke renditur presidentët amerikanë sipas madhështisë, duke pasuar edhe "shefat ekzekutivë historikisht katastrofikë", të cilët nuk arritën të ndalonin luftën civile ose dështuan pasojat e saj.

Më keq për kandidatin e mundshëm republikan këtë vit, kundërshtari i tij i mundshëm, Joe Biden, debutoi në vendin e 14.

Rottinghaus, nga Universiteti i Hjustonit, dhe Vaughn, nga Universiteti i Karolinës Bregdetare, morën parasysh përgjigjet e 154 studiuesve, shumica e lidhur me Shoqatën Amerikane të Shkencave Politike.

Synimi, thanë autorët, "ishte të krijohej një renditje e madhështisë presidenciale që mbulonte të gjithë presidentët nga George Washington te Joe Biden", në vazhdimësi të listave të tilla të përpiluara në vitin 2015 dhe 2018.

Abraham Lincoln, i cili fitoi luftën civile dhe i dha fund skllavërisë, u rendit i pari, përpara Franklin Delano Roosevelt, i cili e pa SHBA-në përmes Depresionit të Madh dhe Luftës së Dytë Botërore. Më pas erdhi George Washington, presidenti i parë, i cili fitoi pavarësinë nga Britania, Teddy Roosevelt, Thomas Jefferson dhe Harry Truman.

Barack Obama, presidenti i parë me ngjyrë, ishte i shtati./The Guardian

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
484
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024