Rritet shitja e librave në Portugali
Kulturë
Lexohet për: 2 min.
4 javë më parë
Linku u kopjua

Shitjet e librave në Portugali u rritën në vlerë me 5% në vitin 2023, krahasuar me vitin 2022, të nxitura kryesisht nga grup-moshat më të reja dhe rrjetet sociale, duke ruajtur një tendencë rritjeje të regjistruara në dy vitet e mëparshme, ndonëse më pak e shënuar.

Shoqata Portugeze e Botuesve dhe Librashitëve (APEL) publikoi të mërkurën të dhënat kryesore nga studimi i kryer nga Gfk, një grup i pavarur që auditon dhe numëron shitjet e librave gjatë gjithë vitit, në tregun kombëtar të librit.

Sipas sondazhit, kjo rritje e vazhdueshme në tregun e librit vjen nga rritja e librave të blerë në kategoritë me peshën më të madhe në treg, përkatësisht kategoria e letërsisë artistike, e cila u rrit 9% në krahasim me 2022, dhe ajo e letërsisë artistike për fëmijë, e cila gjithashtu u rrit 9%.

Një analizë e kryer nga APEL tregoi se "tregu vazhdon të rritet për shkak të blerjeve të bëra nga grup-moshat më të reja, veçanërisht në kategorinë e letërsisë artistike, ku librat që shiten më shumë janë pothuajse të gjitha fenomene të përdorura në/dhe nga rrjetet sociale, si TikTok".

Megjithatë, APEL pohon se nuk kishte qasje në të dhënat e shitjeve nga portalet e e-commerce dhe rrjetet e tjera të shitjeve, të tilla si rrjetet sociale ose klubet e librave.

Rritja në grup-moshat më të reja është edhe për shkak të shitjeve në kategorinë e librave komikë/manga, të cilat, pavarësisht peshës së vogël në treg, u rritën nga rreth 2% në vitin 2019 në 5% në vitin 2023. /LUSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024