“Ata pritën 27 vjet për rrethana të veçanta gjeopolitike”, Shasha: Vuçiq ndjek politikën e Azerbajxhanit
Lajme
Lexohet për: 4 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Drejtori i Instiutit Epik, Demush Shasha ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, po e dëshmon pikëpamjen e tij për trashëgiminë e Millosheviqit dhe se . Kjo pasi vlerëson se Vuçiq shpreson se pengesat e Ukrainës, së bashku me kthimin e Donald Trump në krye të ShBA-së, do t'i ofrojnë Serbisë një mjedis të ri dhe të favorshëm gjeopolitik.

Shasha këto komente i ka bërë pas intervistës së fundit të presidentit serb Aleksandër Vuçiq, për të cilën theksoi se vë në pah se “Vuçiq vëren se bota është në udhëkryq dhe se mbështetja e tij ndaj Putinit dhe Trump mund të jetë vërtet një fitore e madhe, por edhe një humbje e madhe.”

Ai ka renditur në një postim në X disa këndvështrime lidhur me atë që ka thënë Vuçiq ditë më parë:

"1. Intervista e Vuçiqit mbrëmë na ofroi një vështrim më të fundit të fshehtë në (1) botëkuptimin e tij për vitin e ardhshëm dhe (2) pikëpamjen e tij për trashëgiminë e Millosheviqit.

2. Me pak fjalë, Vuçiç shpreson se pengesat e Ukrainës, së bashku me kthimin e Trump, do t'i ofrojnë Serbisë një mjedis të ri dhe të favorshëm gjeopolitik. Deri atëherë Serbia duhet të “mbijetojë”.

3. Ai i sheh zgjedhjet e ardhshme në SHBA si kritike. Ai i karakterizoi ato si përballje globale që do i shikojë e gjithë bota. Duke shtuar se, pra, qëllimi kryesor i Serbisë është të “mbijetojë” deri në zgjedhje. Duke nënkuptuar se shpresa e tij është të mbijetojë Biden, deri në një fitore eventuale të Trump.

4. Ai vëren se bota është në udhëkryq dhe se mbështetja e tij ndaj Putinit dhe Trump mund të jetë vërtet një fitore e madhe, por edhe një humbje e madhe. Ai i rikthehet kësaj teme më vonë në intervistë, ku nënvizon se është “i frikësuar” se çfarë mund të nënkuptojnë zhvillimet globale të vitit të ardhshëm për Serbinë.

5. Megjithatë, ai tregoi një entuziazëm optimist për pengesat aktuale të luftës në Ukrainë, duke shtuar se “tani të gjithë e kuptojnë se nuk mund ta mposhtin Rusinë ushtarakisht dhe prandaj kjo tani do të ndryshojë rrënjësisht gjithçka”.

6. Kur diskutoi trashëgiminë e Millosheviqit, ai la të kuptohet se për Kosovën, Serbia duhet të mësojë nga ish-presidenti dhe presidenti aktual i Azerbajxhanit, baba e bir, Heydar dhe Ilham Aliyev: “Ata pritën 27 vjet për rrethana të veçanta gjeopolitike” për ta kthyer Nagorno-Karabakun tek Azerbajxhan.

7. Në thelb ajo që thotë Vuçiq është se Azerbajxhani duhet të shërbejë si plan për politikën e jashtme të Serbisë: (1) rregulloni dhe forconi pozicionin tuaj kombëtar, (2) prisni rrethanat e reja gjeopolitike (3) dhe vetëm atëherë rimerrni me forcë atë që mendoni se është hyjnisht e juaja.

8. Pas kthimit te Millosheviq ai mbron trashëgiminë e tij duke fajësuar Perëndimin për fillimin e luftës në Kosovë dhe duke e shfajësuar Millosheviqin nga çdo përgjegjësi. Ai tallet me përpjekjet perëndimore për të parandaluar “katastrofën njerëzore” në Kosovë dhe e përdor atë si justifikim për agresionin e Putinit ndaj Ukrainës.

9. Ai e përfundon intervistën duke përqeshur të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor për përafrimin e politikës së tyre të jashtme me BE-në - me duartrokitje. E mahnitshme. Univers paralel."

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,150
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024