Vitia: Lista të pritjes mbi 1 vit ka vetëm në Kirurgjinë Vaskulare dhe Ortopedi
Lajme
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se për rastet urgjente nuk ka lista të pritjes në QKUK dhe as në spitalet e përgjithshme rajonale. Vitia në seancën e sotme të Kuvendit, në kuadër të pyetjeve parlamentare, tha se listat e pritjes mbi 1 vit janë vetëm në Klinikën e Kirurgjisë Vaskulare dhe asaj të Ortopedisë.

Pasi u pyet nga deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj, ministri i Shëndetësisë tregoi në detaje përqindjen e listave të pritjes nga 1 javë deri në 1 vit.

Në anën tjetër ministrat e kabinetit qeveritar vazhduan të mospërgjigjen në pyetjen e deputetëve të PDK-së, për shkak të mosvotimit të marrëveshjeve ndërkombëtare.

Pasi u pyet nga deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha për ndërtimin e çerdheve të reja, ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci tha se ka rezultate pozitive në këtë temë, mirëpo për shkak të qëndrimit të PDK-së për marrëveshjen ndërkombëtare nuk mund të jap përgjigje të detajuar.

Mirëpo, deputetja Hoxha kritikoi ministren Haxhiu, teksa i tha se ajo është e obliguar t’iu jep përgjigje deputetëve.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

Pas kësaj deputetët opozitarë, të cilët nuk ishin në numër të madh lëshuan sallën plenare dhe seanca plenare po vazhdon me vetëm pesë deputetë të mazhorancës, të cilët po bëjnë pyetje karshi disa ministrave të qeverisë./KosovaPress/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024