Mbi 12.000 të huaj jashtë BE-së morën leje pune në Bullgari deri më 17 nëntor
Ballkani
Lexohet për: 5 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Mbi 12.000 të huaj nga jashtë Bashkimit Evropian (BE) u janë dhënë leje të ndryshme pune në Bullgari në periudhën 1 janar - 17 nëntor 2023, sipas të dhënave nga Agjencia e Punësimit (EA).

Numri i të huajve nga vendet e treta të cilëve u është dhënë leja e punës gjatë kësaj periudhe është 1556. Shumica e tyre janë nga Turqia (1309), Republika e Kirgistanit (75) dhe Rusia (43).

Qytetarëve nga Serbia dhe Maqedonia e Veriut u janë dhënë përkatësisht 23 dhe 21 leje.

Ndërtimi është sektori kryesor në të cilin janë punësuar këta punëtorë. Sipas të dhënave, qytetet me numrin më të madh të lejeve të këtij lloji janë Sofja, Plovdivi, Varna, Burgasi dhe Elin Pelin.

Ministri i Mjedisit: Bullgaria do të impresionojë në COP 28 në Dubai - KosovaPress

Deri më 17 nëntor, shtatë kanë ardhur në Bullgari si profesionistë të pavarur - tre nga Rusia, dy nga Ukraina dhe nga një nga Serbia dhe Japonia. Ata kanë gjetur punë në sektorin e “krijimit dhe shpërndarjes së informacionit dhe produkteve kreative” dhe në shëndetësi. Kryesisht punojnë në Sofje dhe Varna.

Nga fillimi i vitit deri më 17 nëntor, 6,837 persona nga jashtë BE-së janë regjistruar për punësim sezonal deri në 90 ditë në Bullgari. Ata ishin të punësuar në industrinë e hotelerisë dhe hotelerisë, si dhe në bujqësi, pylltari dhe peshkim. Ata punuan kryesisht në vendpushimet Sunny Beach, Golden Sands, Albena, Nessebar, Bansko dhe Razlog. Midis tyre, shumica janë nga Republika e Kirgistanit (2033), Turqia (1364), Moldavia (1058). Ka edhe disa nga Uzbekistani dhe Kazakistani.

3741 qytetarë nga Turqia kanë marrë regjistrimin e punësimit afatshkurtër të personave të postuar deri në 90 ditë. Vendet e tjera me më shumë leje të këtij lloji janë Kina (25), Kosova (20), Serbia (18) dhe Shqipëria (11). Sërish, ndërtimi ishte sektori në të cilin ishin punësuar këta shtetas. Ato gjendeshin kryesisht në Sofje, Plovdiv, Varna, Burgas dhe Haskovë.

Numri i të huajve me origjinë bullgare të regjistruar për të punuar në Bullgari ishte 156. Shumica e tyre vinin nga Moldavia (54), Rusia (49), Serbia (28), Ukraina (19) dhe Maqedonia e Veriut (5). Ata ishin të punësuar kryesisht në tregti, prodhim, transport dhe magazinim, dhe kryesisht në Plovdiv, Sofje, Varna, Burgas dhe Pazarxhik.

Drejtoria e Migracionit raporton 2134 të huaj me të drejtë qëndrimi dhe pune afatgjatë

Aktualisht, 2134 shtetasve të vendeve të treta u është dhënë e drejta për qëndrim të përhershëm dhe punë në bazë të Aktit për të huajt në Bullgari përmes Kartës Blu të BE-së. Në periudhën 1 janar - 31 dhjetor 2022 kjo e drejtë iu është dhënë 1039 shtetasve të vendeve të treta. Nga 1 janari deri më 22 nëntor 2023, rreth 879 shtetas të vendeve të treta iu dha kjo e drejtë.

Agjencia e Punësimit bën me dije se i jep Drejtorisë së Migracionit një mendim me shkrim për qasjen në tregun e punës në rastet e punësimit në lidhje me dhënien e “Lejes së vetme qëndrimi dhe punës”, për punësimin e një të huaji me kualifikim të lartë për dhënien e një “Kartë blu të BE-së”, si dhe për punësim sezonal nga 90 ditë deri në 9 muaj. Ndër rastet është edhe “transferimi brenda korporatës i drejtuesve/punonjësve/të trajnuarve”.

​Bullgaria arreston 12 persona, planifikuan të eksportojnë mallra ushtarake në Rusi - KosovaPress

Marrëveshjet dypalëshe

Që nga viti 2011 Bullgaria dhe Izraeli kanë lidhur një marrëveshje për ndërmjetësimin dhe punësimin e përkohshëm të shtetasve të të dy vendeve. Bullgarët mund të gjejnë punë të përkohshme në sektorin e ndërtimit në Izrael si punëtorë përforcues, montues pllakash, formues dhe suvatues, tha agjencia.

“Janë zhvilluar gjashtë fushata rekrutimi, si rezultat i të cilave 1,165 punëtorë janë miratuar dhe kanë shkuar për të punuar në Izrael”, tha agjencia.

Midis 2013 dhe 2016, aktivitetet sipas marrëveshjes ishin në ndalesë. Pas rifillimit të aktiviteteve, filloi një procedurë e re rekrutimi dhe në fillim të vitit 2017, 145 bullgarë kishin shkuar për të punuar në Izrael. Për momentin nuk ka oferta aktive.

Bullgaria dhe Moldavia kanë një marrëveshje për rregullimin e migracionit për motive punësimi. Dokumenti zbatohet për punëtorët për një periudhë fillestare deri në një vit, me mundësi zgjatjeje për një periudhë totale deri në tre vjet, dhe për punëtorët sezonalë për periudhën maksimale sipas legjislacionit të vendit pritës.

Qe nga fillimi i aktiviteteve sipas kësaj marrëveshjeje janë bërë 493 oferta nga punëdhënësit bullgarë për 2676 vende pune. Numri i shtetasve moldavë që kanë filluar të punojnë në vend është 282.

Procedurat dhe dokumentet në bazë të një marrëveshjeje midis Bullgarisë dhe Armenisë, e nënshkruar në shkurt 2018, po koordinohen dhe miratohen. Nuk ka ende një miratim përfundimtar të formularëve të dërguar nga Bullgaria në Gjeorgji për aplikimin e një marrëveshjeje me shtetin gjeorgjian. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024