Çfarë dimë për marrëveshjen Izrael-Hamas në Gaza për pengjet
Bota
Lexohet për: 5 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Izraeli dhe Hamasi kanë arritur një marrëveshje për shkëmbimin e 50 pengjeve të mbajtura në Gaza për një pauzë katër-ditore në luftime.

Marrëveshja duhet gjithashtu të lirojë 150 gra dhe fëmijë palestinezë të mbajtur në burgjet izraelite dhe një rritje të ndihmave humanitare të lejuara në Gaza.

BBC kupton se pauza do të fillojë në orën 10:00 (08:00 GMT) të enjten.

Presidenti amerikan tha se marrëveshja do t'i jepte fund "një sprove të papërshkrueshme" për pengjet dhe "lehtësonte vuajtjet e familjeve të pafajshme palestineze".

Biden mirëpret marrëveshjen e shkëmbimit të burgosurve mes Izraelit e Hamasit - KosovaPress

Qeveria izraelite u zotua të përfundojë luftën e saj për të eliminuar Hamasin dhe për të kthyer pjesën tjetër të më shumë se 200 pengjeve që personat e armatosur të Hamasit rrëmbyen gjatë një sulmi ndërkufitar në Izraelin jugor më 7 tetor, ku u vranë 1200 njerëz.

Hamasi - të cilin Izraeli, SHBA dhe fuqitë e tjera perëndimore e klasifikojnë si organizatë terroriste - tha se marrëveshja do t'u japë palestinezëve kohë për t'u rikuperuar pas një sulmi intensiv ajror dhe tokësor izraelit për të cilin qeveria e tij në Gaza ka thënë se ka vrarë më shumë se 14,000 njerëz.

Cilët pengje do të lirohen?

Italia mirëpret marrëveshjen e pengjeve Izrael-Hamas - KosovaPress

Pasi bisedimet vazhduan deri në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, qeveria e koalicionit izraelit më në fund nënshkroi këtë marrëveshje.

Një deklaratë nga zyra e kryeministrit Benjamin Netanyahu njoftoi se 50 gra dhe fëmijë do të lirohen gjatë katër ditëve, kohë gjatë së cilës "do të mbahet një pauzë në luftime".

Ai gjithashtu i ofroi Hamasit një nxitje për të liruar më shumë, duke thënë: "Lirimi i çdo 10 pengjesh shtesë do të rezultojë në një ditë shtesë në pauzë".

Kjo klauzolë është e rëndësishme për familjet e pengjeve, disa prej të cilëve më parë i kishin thënë BBC-së se nuk donin të shihnin një marrëveshje të pjesshme.

50 pengjet që pritet të lirohen në katër grupe me nga 12 do të jenë shtetas izraelitë ose shtetas të dyfishtë, dhe jo të huaj.

Nuk është publikuar asnjë listë me emra, por një zyrtar i lartë amerikan u tha gazetarëve se të paktën tre shtetas amerikanë – përfshirë trevjeçaren Avigail Idan, prindërit e së cilës u vranë në Kibbutz Kfar Aza – do të ishte mes tyre.

Një zyrtar i lartë izraelit tha të martën pasdite se Hamasi gjithashtu mund të lirojë në mënyrë të njëanshme 26 shtetasit tajlandez që besohet të jenë mes pengjeve.

Qeveria izraelite tha se do të "vazhdojë luftën në mënyrë që të kthejë në shtëpi të gjithë pengjet, të përfundojë eliminimin e Hamasit dhe të sigurojë që nuk do të ketë asnjë kërcënim të ri për Shtetin e Izraelit nga Gaza".

Ushtria izraelite pranon marrëveshjen e pengjeve, armëpushimin e përkohshëm me Hamasin - KosovaPress

Çfarë do të ndodhë në Gaza gjatë pauzës?

Një deklaratë më e gjatë e Hamasit dha më shumë detaje se çfarë aksioni ushtarak izraelit pritet të vë në pauzë gjatë armëpushimit të përkohshëm.

Hamasi tha se i gjithë aktiviteti i dronëve dhe avionëve izraelitë pritej të ndalet për katër ditë në jug të Gazës.

Por në veri - i cili ka qenë objektivi kryesor i operacioneve izraelite për të çmontuar Hamasin - e njëjta gjë do të ndodhë vetëm nga ora 10:00 deri në 16:00 me orën lokale (08:00-14:00 GMT) çdo ditë.

Trupat dhe tanket izraelite pritet të qëndrojnë në pozicionet e tyre brenda Gazës gjatë pauzës katërditore, por në deklaratën e Hamasit thuhet se forcat izraelite nuk do të sulmojnë apo arrestojnë askënd.

Marrëveshja do të lejojë 200 kamionë që transportojnë ndihma, katër cisterna karburanti dhe katër kamionë që transportojnë gaz të hyjnë në Gaza përmes kalimit Rafah të Egjiptit në secilën prej katër ditëve.

Por kuptohet që rritja e karburantit - e nevojshme dëshpërimisht për gjeneratorët spitalorë, dekripëzimin e ujit dhe objektet e ujërave të zeza - do të zgjasë vetëm për aq kohë sa pauza.

Izraeli ndërpreu energjinë elektrike dhe shumicën e ujit dhe ndaloi dërgesat e ushqimit, karburantit dhe mallrave të tjera në Gaza në hakmarrje për sulmin e Hamasit.

Dhe megjithëse marrëveshja do t'u lejojë njerëzve në Gaza kalimin e sigurt nga veriu në jug, ajo nuk do të lejojë qindra mijëra njerëz të zhvendosur nga veriu të kthehen në shtëpi.

Kush janë të burgosurit palestinezë?

​UNICEF, gati të sjellë ndihma nëse ka një armëpushim mes Hamasit dhe Izraelit - KosovaPress

Hamasi tha se marrëveshja do të lirojë gjithashtu 150 të burgosur palestinezë - të gjithë gra dhe fëmijë - nga Izraeli.

Deklarata e qeverisë izraelite nuk e përmendi këtë, por të mërkurën në mëngjes ministria e drejtësisë publikoi një listë në hebraisht me emrat e 300 të burgosurve që kualifikohen për lirim si pjesë e marrëveshjes - bazuar në mundësinë që Hamasi të pranojë të lirojë 50 pengje të tjerë.

Izraeli aktualisht po mban rreth 7.000 palestinezë të akuzuar ose të dënuar për shkelje të sigurisë, sipas grupeve izraelite dhe palestineze të të drejtave. Pothuajse 3.000 palestinezë raportohet se janë arrestuar në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Jerusalemin Lindor, ku dhuna gjithashtu është rritur, që nga 7 tetori.

Deklarata e Hamasit përfundoi duke thënë se marrëveshja kishte për qëllim "t'i shërbejë popullit tonë dhe të forcojë qëndrueshmërinë e tyre përballë agresionit". /BBC

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024