Biden i bën homazhe Kennedyt 60 vjet pas vrasjes
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

John Fitzgerald Kennedy u vra më 22 nëntor 1963 në Dallas. Gjashtëdhjetë vjet më vonë, presidenti amerikan Joe Biden e nderoi atë, duke thënë se ai ishte një hero lufte, senator dhe burrë shteti që shënoi historinë amerikane.

“Vdekja e tij ishte një moment përcaktues, një humbje dhe një traumë e madhe që tronditi shpirtin e kombit tonë”, thuhet në deklaratën e Biden.

Ish-presidenti demokrat, i zgjedhur në vitin 1960, kur ishte 43-vjeç, përcaktoi një kurs të qartë për kombin amerikan në kaq shumë çështje të rëndësishme të shekullit të 20-të, nga të drejtat civile te barazia e grave tek e drejta e votës për pagat.

JFK nuk pushoi kurrë së bëri gjithçka që mundi për të ndërtuar Amerikën në përputhje me idealet e tij më të mëdha, tha presidenti aktual amerikan.

Një komision hetimor amerikan arriti në përfundimin në vitin 1964 se JFK u vra nga Lee Harvey Oswald, një ish-marins që jetonte në Bashkimin Sovjetik, dhe se ai e bëri atë i vetëm. Por edhe sot ka shumë teori që kundërshtojnë këto përfundime.

61 vjet nga misteri i vdekjes së yllit amerikan, Marilyn Monroe - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024