OKB: Operacionet e ndihmës në Gaza mund të mbyllen deri në fund të ditës
Bota
Lexohet për: 1 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Operacionet e ndihmës në Gaza mund të detyrohen të ndërpriten deri të mërkurën mbrëma nëse nuk dërgohet karburant në territor, tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmë dhe Punë (UNRWA).

Furnizimet jetike të karburantit të nevojshëm për funksionimin e spitaleve, pompimin dhe shkripëzimin e ujit dhe furrave të energjisë elektrike janë në prag të mbarimit, me agjencinë kryesore të ndihmës në Gaza duke paralajmëruar se kriza e thellë humanitare po përkeqësohet çdo orë.

“Nëse nuk marrim karburant urgjentisht, do të jemi të detyruar të ndalojmë operacionet tona në Rripin e Gazës që nga nesër mbrëma”, shkroi UNRWA në X, dikur Twitter, të martën. "Duhet të lejohen dërgesat e karburantit për të siguruar që njerëzit të kenë ujë të pijshëm të pastër, spitalet të mund të mbeten të hapura dhe operacionet e ndihmës për shpëtimin e jetës të mund të vazhdojnë", thuhet në postimin e UNRWA./CNN/

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
502
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024