​Zvicra anon kah e djathta shkaku i frikës nga emigrantët
Bota
Lexohet për: 2 min.
7 muaj më parë
Linku u kopjua

Zvicra po anon djathtas pas zgjedhjeve parlamentare të së dielës, pasi shqetësimet për imigracionin tejkalonin frikën për ndryshimin e klimës ose shkrirjen e akullnajave.

Partia Popullore Zvicerane (SVP) e krahut të djathtë, partia më e madhe politike në Zvicër, do të rrisë pjesën e saj të votave në 29 për qind, 3.4 pikë përqindjeje më shumë nga zgjedhjet e fundit në 2019, sipas parashikimeve të hershme nga transmetuesi zviceran SRF.

Partia bëri fushatë në platformën për të parandaluar që popullsia aktuale prej 8.7 milionë banorësh të kalojë 10 milionë.

Ai gjithashtu mori vota nga njerëzit e shqetësuar për ngadalësimin e ekonomisë dhe rritjen e kostos së jetesës, tha agjencia e sondazheve GFS Bernë.

Rritja e kostove të kujdesit shëndetësor përfitoi gjithashtu socialdemokratët e majtë (PS). Partia e dytë më e madhe zvicerane arriti të rrisë rezultatin me 0,4 pikë përqindje, në 17.2 për qind.

Mbështetja për të Gjelbrit ka të ngjarë të bjerë me 4.1 pikë përqindjeje, në 9.1 për qind.

Rezultati i zgjedhjeve nuk pritet të çojë në ndryshime në qeverinë federale zvicerane, e cila përbëhet nga shtatë zyrtarë që përbëjnë Këshillin Federal. Vendet e tyre ndahen midis katër partive kryesore.

"Katër vjet më parë, njerëzit ishin më idealistë dhe përparimtarë, gjë që shpjegoi pse të Gjelbërit dolën kaq mirë, por tani njerëzit janë më të shqetësuar për sigurinë dhe janë përsëri më konservatorë," tha Michael Hermann, një analist politik në agjencinë e sondazheve Sotomo.

Zvicra po prodhon termocentrale solare nga pjatat e vjetra satelitore - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
508
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024