Mediat në Serbi nisin propagandën me fotografi nga situata në veri
Lajme
Lexohet për: 3 min.
8 muaj më parë
Linku u kopjua

Mediat e varura nga Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nisur propagandën në lidhje me sulmin terrorist që ndodhi nga grupi i mbështetur nga pushteti në Serbi.

Pas sulmeve të 24 shtatorit në fshatin Banjskë të Zveçanit ka ende prezencë të shtuar të Policisë së Kosovës që po ruajnë sigurinë për të gjithë banorët e fshatit me shumicë serbe.

Kjo prezencë e policëve të Kosovës po shfrytëzohet për propagandë në mediat në Serbi kinse banorët e kësaj zone po jetojnë “nën regjimin” e Policisë së Kosovës.

Mediat e Kosovës qëndruan në Banjskë për t’i ofruar publikut gjurmët që la grupi terrorist pasi u arratis drejt Serbisë.

Mes fotografive që bën bujë ishin edhe ato të disa policëve kosovarë që luanin me disa fëmijë të nacionalitetit serb teksa po mbronin sigurinë. Por ndryshe tentuan ta paraqesin realitetin në Serbi.

Këtë e vuri në dukje Dren Gërguri, ligjërues në Universitetin e Prishtinës në degën e gazetarisë, shkruan The Geopost, transmeton KosovaPress.

“Dezinformatat vijnë nga mediat serbe. “Alo” duke inkuadruar propagandën përmes foto-gazetarisë: “Djali me topin, polici me gishtin në këmbëza” – ndërsa realiteti është krejtësisht ndryshe – Polici i Kosovës duke luajtur dhe miqësor me fëmijët”, ka shkruar ai.

Serbia shpalli një ditë zie për tre terroristët që u ekzekutuan nga Policia e Kosovës, pasi e sulmuan atë. Nga ky sulm terrorist mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku. Me këtë vendim Serbia u komentua se ka marrë përgjegjësinë e sulmit.

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, tw enjten tha për Radion Evropa e Lirë se policia ka rritur tashmë praninë e saj në veri.

Lexo po ashtu
Moti sot
“E kemi shtuar prezencën dhe vigjilencën përreth brezit kufitar. Po ashtu, kemi shtuar prezencën e njësisë speciale të policisë së Kosovës në veriun e Kosovës. I kemi reduktuar paksa patrullimet e policëve të zakonshëm, për shkak se nuk kanë nivel të tillë të mbrojtjes për t’u përballur me ndonjë sulm të mundshëm”, tha Hoxha.

Ai nuk ofroi detaje se për sa janë forcuar kapacitetet e njësisë speciale, por tha se institucioni që ai drejton, është vazhdimisht në koordinim me misionin paqeruajtës të NATO-s, KFOR, dhe me atë të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, EULEX.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024