AAK inicion seancë të jashtëzakonshme për koeficientin e pagave
Lajme
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës vlerëson se duhet mbajtur një seancë e jashtëzakonshme në të cilën do të diskutohet Ligji për paga.  Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri bëri të ditur se janë duke i mbledhur nënshkrimet për të ftuar një debat parlamentar, ku do të kërkohet që të ketë rritje të koeficientit nga 105 në 129. Tahiri paralajmëroi inicimin e një nisme ligjore e cila do të kërkon amendamentimin e Ligjit për buxhet, nëse nuk do të ketë zhvillime të reja. Derisa theksoi se dialogu ka degraduar tërësisht.

Tahiri, përmes një konference për media përmendi institucionet që sipas tij janë dëmtuar nga Ligji për paga, derisa specifikoi Policinë e Kosovës.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Tutje, Tahiri kërkoi nga qeveria aktuale që ta rritë koeficientin për paga nga 105 në 129, derisa potencoi edhe institucionin arsimor si të “prekur” nga ky ligj.

Ndërkaq, i pyetur se çfarë pret nga takimi që do të mbahet në Bruksel në mes të Kosovës dhe Serbisë, Tahiri e quajti degradim faktin që Kosova vazhdon të mbetet nën sanksione./Z.Zeneli/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024