Kurti: Figura e Hasan Prishtinës është më e kompletuara në historinë politike moderne të shqiptarëve
Lajme
Lexohet për: 1 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka përkujtuar politikanin shqiptar Hasan Prishtina, në 90 vjetorin e vrasjes së tij. Ai është kujtuar si zë i shqiptarëve dhe prijës kryengritjesh për liri.

Kurti ka shkruar se figura e Hasan Prishtinës është më e kulluara dhe më e kompletuara në historinë politike moderne të shqiptarëve.

Ai ka thënë se Hasan Prishtina ishte politikan autentik dhe artikulues i të drejtave të shqiptarëve.

“Le ta kujtojmë këtë politikan aq autentik, patriot të paepur, artikulues i të drejtave të shqiptarëve dhe zë i tyre, prijës kryengritjesh për liri dhe lider largpamës. Vërtetë jetojmë në kohëra të tjera, por ai ende është një personalitet për t’u pasuar, sepse figura e Hasan Prishtinës është më e kulluara dhe më e kompletuara në historinë politike moderne të shqiptarëve”, ka shkruar kryeministri Kurti.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024