Lirohet nga burgu britaniku që vrau gruan e tij në Qipro
Bota
Lexohet për: 2 min.
9 muaj më parë
Linku u kopjua

Një ish-patriot britanik, i cili u lirua nga gjykata pasi u dënua për vrasjen e gruas së tij të sëmurë në Qipro, tha se nuk mund të gjente fjalë për të përshkruar ndjenjat e tij.

David Hunter u dënua për vrasjen e gruas së tij, Janice, 74 vjeç, në një vetëvrasje të asistuar në shtëpinë e tyre në Paphos në vitin 2021 dhe u burgos për dy vjet, shkruan BBC.

76-vjeçari, me origjinë nga Ashington, Northumberland, u lirua pasi kaloi 19 muaj në paraburgim.

Ai kishte thënë në gjyq se gruaja e tij “qau dhe iu lut” që t'i jepte fund jetës pasi vuante nga kanceri i gjakut.

Ekipi i tij ligjor kishte argumentuar se atij duhet t'i jepej një dënim me kusht.

Në masat zbutëse javën e kaluar, avokatja e tij mbrojtëse, Ritsa Pekri, tha se motivi i tij ishte "të çlironte gruan e tij nga gjithçka që po kalonte për shkak të gjendjes së saj shëndetësore".

Gjykata dëgjoi se ishte "dëshira" e zonjës Hunter për të vdekur dhe se burri i saj "kishte vetëm ndjenja dashurie për të".

Hunter tha se ai "kurrë në një milion vjet" nuk do ta kishte mbytur gruan e tij prej 52 vjetësh nëse ajo nuk do t'ia kishte kërkuar këtë.

Ai i tregoi gjykatës se si i mbante duart mbi gojën dhe hundën e zonjës Hunter dhe tha se përfundimisht vendosi t'i plotësonte dëshirën e saj pasi ajo u bë "histerike".

Gjykata dëgjoi se ai më pas u përpoq të vriste veten duke marrë një mbidozë, por mjekët mbërritën në kohë për ta shpëtuar.

Zonja Hunter u diagnostikua me kancer në gjak në vitin 2021 - një zhvillim që e la atë "në agoni absolute", tha vajza e çiftit Lesley Cawthorne.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
502
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024