Učenici Prirodne gimnazije „Džavit Ahmeti“ u Gnjilanu iz turske zajednice koji su bili deo projekta „Medijsko obrazovanje za učenike nevećinskih zajednica na Kosovu“ rekli su da loše informisanje i dezinformacije štete građanima zemlje i da ih treba odmah zaustaviti.
Prema njihovim rečima, svaki medij ima svoju dobru i lošu stranu, gde mogu nešto da nauče. Međutim, prema njihovim rečima, ima slučajeva da naiđu na lažne i bezvredne vesti.
Učenica 11. razreda ove škole, Anilja Bisljimi, istakla je da lažne vesti uopšte nisu dobre, jer su, prema njenim rečima, neočekivane i štetne za ljude. Ona je naglasila da je 2021. godine bilo lažnih vesti o liberalizaciji viza, što se tada nije dogodilo.Bisljimi: Lažne vesti se moraju zaustaviti
„Mediji imaju dobru i lošu stranu što možemo nešto da naučimo od njih, ali možemo i da gubimo vreme na stvari koje su bezvredne... Oni uopšte nisu dobri... lažne vesti i mislim da su nešto što apsolutno treba zaustaviti jer su nešto što neko može da uradi i to je neočekivano za narod, a mislim da ih treba zaustaviti jer su loše za ljude... U 2021. godini videla sam da je rečeno da se vize ukidaju, ali ništa stvarno nije bilo“, rekla je Bisljimi. Drugi učenik, Diel Šehu, dodao je da ljude ne treba zavaravati.On je pomenuo nekoliko slučajeva kada su lažne vesti o Covid-19 kružile zdravstvenim sektorom.
Šehu: Ljudi ne treba da se obmanjuju
„Veoma je važno... naučili smo kako da razlikujemo istinu i neistinu... Mislim da ne treba da se obmanjuju ljudi... Video sam mnogo pogrešnih vesti o Covidu kada je rečeno da su pronašli vakcinu, potpuno su pogrešili“, dodao je Šehu. U međuvremenu, nastavnica tehnologije u Gimnaziji „Džavit Ahmeti“ u Gnjilanu, Edita Murići Sulćezi, iz turske zajednice, rekla je da je to tema koja bi trebalo da interesuje učenike, jer prema njenim rečima, svi koriste telefone.Murići Sulkezi je rekla da je važno razlikovati tačne informacije od dezinformacija koje se objavljuju u različitim medijima.
Sulćezi: Svi su u godinama u kojima mnogo koriste telefone i medije i dobro je razlikovati vesti„Pošto je to obuka za medije i verujem da je to tema koja posebno interesuje učenike koji će od sada nastaviti studije i verujem da je za učenike veoma dobrodošla jer… svi su u godine da mnogo koriste telefone i medije i dobro je razlikovati tačne informacije i dezinformacije sa društvenih mreža... U naše vreme imamo mnogo lažnih vesti, ali moramo znati da razlikujemo kojima verovati“, rekla je ona.
Takođe, menadžer projekta, Fadilj Miftari, izjavio je da program uspeva da postigne svoje ciljeve i dotakne se glavnih pitanja koja pomažu učenicima da bolje identifikuju lažne vesti.
Miftari: Program uspeva da ostvari svoje ciljeve i dotakne se ključnih pitanja„Program stiže do svake zajednice na Kosovu… ovog puta smo posvećeni posebno turskoj zajednici. Veoma smo zadovoljni brojem učesnika, program uspeva da ostvari svoje ciljeve, te da se dotakne ključnih pitanja koja pomažu ovim učenicima da na najbolji mogući način identifikuju lažne vesti, jer danas svet suočava se sa velikim izazovom kao što su dezinformacije i loše informisanje “, rekao je on.
Projekat „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nastavnike, studente i aktiviste civilnog društva iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana“, podržava Ambasada Sjedinjenih Država u Prištini.