Zastrašujuća statistika, šest osoba sa srčanim udarima dnevno, pogađa i 30-godišnjake
Broj obolelih od srčanog udara na Kosovu je značajno porastao. U Klinici za kardiohirurgiju pomoć je u poslednja tri meseca zatražio 561 pacijent sa infarktom, odnosno 6 pacijenata dnevno. Ova bolest pogađa i tridesetogodišnjake, uprkos tome što je rasprostranjenija među starijim osobama. Sumnja se da je razlog porasta broja obolelih od srčanog udara i kovid i vrućina.
Od početka ove godine u ovu kliniku je primljeno preko 3.000 pacijenata od posledica srčanog udara i drugih kardiovaskularnih bolesti, dok je život izgubilo preko 100 pacijenata.
Od infarkta se najviše leče pacijenti stariji od 60 godina, ali nisu isključeni ni mladi. Dok na Klinici za kardiologiju problem ostaje nedostatak kreveta.
Fisnik Hima, kardiolog UKCK-a, u intervjuu za KosovaPress, kaže da je u porastu broj slučajeva srčanog udara, jer se primaju pacijenti sa celog Kosova.
„U poslednja tri meseca ove godine imamo ukupno 561 obolelog od akutnog infarkta miokarda, što znači da je mesečno bilo oko 187 pacijenata sa infarktom, odnosno šest do sedam pacijenata sa infarktom dnevno. ... Što se tiče šest meseci 2022. godine, imali smo pacijente, po danima lečenja, ukupno 13.339 dana lečenja, imali smo 3.009 hospitalizovanih pacijenata, uključujući i pacijente sa drugim kardiovaskularnim oboljenjima, kao i za šest meseci broj pacijenata koji nažalost umrlo bilo je 105 pacijenata. Iz dana u dan imamo povećanje broja obolelih od srčanog udara jer imamo prijem pacijenata iz svih regiona Kosova“, naglasio je Hima.
Hima je rekao da im treba još kreveta.
„U Klinici za kardiologiju trenutno imamo kapacitet od 75 kreveta, što znači da nam je i dalje potreban veći broj kreveta, jer je u porastu broj pacijenata sa akutnim infarktom miokarda ali i sa drugim kardiovaskularnim oboljenjima, i u poređenju sa prošlom godinom imamo veći porast... Možda se u letnjim mesecima broj malo poveća zbog velikih vrućina koje vladaju na našim prostorima“, rekao je on.
U međuvremenu, prema dr Hima, muški pol je više pogođen sa srčanim udarima. Sa infarktom su pogođeni I mladi ljudi, kao i ljudi koji su naizgled zdravi, ali im se može desiti iznenadni srčani udar, koji može dovesti i do smrti.
„Infarkt pogađa sve uzraste, ne štedeći oba pola... Možda je malo više napadnut muški rod nego ženski... Imamo veći broj slučajeva kod pacijenata starijih od 65 godina, ali to neće reći da nemamo i slučajeve mladih pacijenata, imamo i pacijente od 30 ili 35 godina koji dolaze sa akutnim infarktom miokarda... Pacijenti koji dolaze sa akutnim infarktom miokarda ne znači da dolaze sa bolovima, imamo pacijente koji dolaze bez bolova u grudima, ali su takođe doživeli infarkt miokarda. Obično se ovi pacijenti podvrgavaju hitnim zahvatima kornografije i nekima se stentira, neki ostaju na kardiohirurškoj revaskularizaciji. Ali dešava se da se i posle akutnog infarkta miokarda većina pacijenata oseća dobro, ali ima i slučajeva da se stanje pogorša“, rekao je on.
U međuvremenu, prema njegovim rečima, na povećanje broja slučajeva može uticati i COVID, ali još uvek nema pouzdanih podataka koji potkrepljuju ovu tezu.
„Broj se povećao, možda je COVID malo uticao, ali nismo sigurni u to, još uvek nemamo određene podatke da li je uticao ili ne, ali znači da je uticao, kao i atmosferske prilike izgleda“, rekao je on.
U međuvremenu, dr Hima je dodao da čestim i redovnim pregledima kod kardiologa pacijenti mogu sprečiti srčani udar.