Zajednica mora da se ukloni od stola za dijalog, njegova primena naići će na otpor
Sutrašnji sastanak u Briselu izazvao je žučne rasprave na Kosovu. Mogućnost ponovnog aktiviranja osnivanja Zajednice Srpskih Opština u okviru dijaloga sa Srbijom predsednik, opozicija i civilno društvo smatraju opasnom. Iako je premijer Hoti rekao da ova tema neće biti otvorena u četvrtak, Pokret za Samoopredeljenje kaže da će se odupreti primeni „Zajednice“. U međuvremenu, traži se uklanjanje ove teme iz briselskog dijaloga ili, u najgorem slučaju, stava kosovske strane da se ne ide dalje od odluke Ustavnog Suda.
Član rukovodstva Pokreta za Samoopredeljenje, istovremeno bivša ministarka Albulena Hadžiu, kaže za KosovaPress da je otvaranje ove teme štetno za zemlju i da će joj se oni snažno usprotiviti.
Hadžiu: Ovaj štetni sporazum naići će na protivljenje i otpor
„Za nas kao Pokret za Samoopredeljenje, postojala su dva izuzetno štetna projekta koja su Hašim Tači, Isa Mustafa i sada Avdulah Hoti pokušali da poguraju napred. Teritorijalnu razmenu je pokrenuo Hašim Tači zajedno sa Vučićom i sporazumom o Zajedinici koja je isto štetna. „Svaka pokušaj koju čini aktuelna vlada ili Avdulah Hoti da primeni ovaj sporazum, koji je veoma štetan, suočiće se sa velikim otporom i protivljenjem LVV-a, ali i građana Kosova“, kaže ona.
Istraživač iz Grupe za pravne i političke studije Arber Fetahu kaže da predstavljanje ove teme za Briselskim stolom ostavlja ukus da bi jedna od opcija konačnog sporazuma mogla biti samo uspostavljanje ZSO.
Fetahu: Kosovska strana bi trebalo da ukloni ovu temu sa stola
„Što se tiče otvaranja teme Zajednice Srpskih Opština, to je tema koja sama po sebi pokreće mnoge opasnosti, posebno u kosovskoj javnosti. Rezultati prvog sporazuma iz aprila 2013. godine, jer je Ustavni Sud u mnogim svojim tačkama srušio Udruženje. Iznošenje ove teme na ovaj okrugli sto čini se da ostavlja utisak da je jedna od opcija konačnog sporazuma između Kosova i Srbije. Ono što treba učiniti je da kosovska strana ukloni ovu temu sa stola, jer ju je srušio Ustavni Sud“, kaže on.
U međuvremenu, Violeta Hadžoli iz KDI rekla je da Kosovo treba jasno da izrazi svoj stav da osnivanje udruženja ne bi trebalo da prelazi okvire odluke Ustavnog Suda.
Hadžoli: Stav Kosova prema Udruženju treba da bude vrlo jasan
„Zahtev Srbije biće da tema Zajednice Srpskih Opština od početka krene od nule. Pošto se nisu složili sa odlukom Ustavnog Suda koja je bila u suprotnosti sa 23 člana ustava. Obično će to biti zahtev Srbije, ali stav Kosova mora biti vrlo jasan da ne treba uspostaviti nikakav mehanizam koji izlazi iz okvira odluke Ustavnog Suda“, rekao je on.
U međuvremenu, predsednik Hašim Thaci zatražio je od Skupštine rezolucijom da ih spreči da pregovaraju o unutrašnjim poslovima Kosova.
„Diskusija o Udruženju sutra u Briselu je početak postavljanja Republike Srbije u okviru Republike Kosovo. Dok je rasprava o imovini na Kosovu sa Srbijom u suprotnosti sa Ustavom i zakonima Kosova i predstavlja kršenje suvereniteta naše države. Skupština Kosova mora hitno da se pozabavi ovim opasnim korakom vlade Kosova u Briselskom dijalogu. „Takođe, hitno treba da glasa o rezoluciji, kojom je premijeru zabranjeno da pregovara o unutrašnjim poslovima Kosova i o temama koje ugrožavaju unutrašnji državni poredak“, kaže se u saopštenju predsedništva.
Ali, premijer Avdullah Hoti tokom dana rekao je da sutrašnji dan nije opasan za zemlju i da se neće razgovarati o Zajednici Srpskih Opština.
Hoti: O Udruženju se sutra neće razgovarati u Briselu
„O udruživanju se sutra neće razgovarati u Briselu. „Sutra, četvrtak, nije opasan za Kosovo“, rekao je on.
Sutra u Briselu biće sledeći sastanak kosovske i srpske strane. Ustavni sud je 2016. utvrdio da su 23 člana ovog sporazuma u suprotnosti sa Ustavom zemlje.