Zahteva se trajna zabrana uvoza proizvoda od palminog ulja
Na Kosovu se godišnje proizvodi oko 200 tona mleka, od kojih se njih 140 sakupi, dok jednom delu preti da bude plaćen po 50 odsto cene. Preostala količina mleka na zalihama događa se zbog uvezenih proizvoda od palminog ulja, što se smatra ilegalnim, jer šteti zdravlju potrošača.
Ovo je danas rečeno u Komisiji za Poljoprivredu, Šumarstvo, Ruralni Razvoj, Infrastrukturu i Životnu Sredinu, gde su predstavljeni problemi sa prikupljanjem mleka od strane Kosovskih mlekara.
Predsedavajući Koordinacionog Saveta mlekara, Ramadan Memaj naglasio je da su najveći problemi sa sakupljanjem mleka. Potonji je takođe izrazio zabrinutost zbog uvoza proizvoda koji sadrže palmino ulje, za koje je rekao da se čini flagrantno kršenje zakona.
Memaj: Ne postiže da se prikupi 70 hiljada litara mleka
"Na Kosovu trenutno imamo više od 70 hiljada litara mleka, koje prerađivači mleka nismu u mogućnosti da prikupe. A s druge strane imamo u gotovo svim fabrikama prerade mleka zalihe koje su se stvorile ovih poslednjih meseci. Međutim, ovo sigurno nije jedino glavno pitanje u ovom sektoru, a sada, poslednjih meseci, posebno poslednjeg meseca, imamo fenomen zatvaranja farmi u nemogučnosti da prežive zbog poteškoća sa koima se suoćavaju. S druge strane, imamo smanjenje prikupljanja mleka i cene sakupljanja mleka.Ovo je dosta zabrinjavajuče zbog činjenice da sa terena dolaze informacije da u određenim slučajevima oko 50 posto je smanjena cena u prikupljenju mleka cena “, rekao je Memaj.
Memaj je takođe izrazio zabrinutost zbog uvoza proizvoda koji sadrže palmino ulje, a koji dolaze kroz veterinarsko uverenje, koje je KAHV dozvolila njihov uvoz, ne znajući kakav sadržaj imaju, zbog čega su podneli krivične prijave Državnom Tužilaštvu.
Memaj: Imamo posla sa flagrantnim kršenjem zakona na vrlo visokom nivou
„Takozvani mlečni proizvodi koji potiču iz uvoza, ali i od lokalnih proizvoda su glavni proizvodi koji uzrokuju problem mlekarskog sektora, oni sa palminim uljem. Proizvodi koji u zakonskom aspektu nisu regulisani ili su ilegalni proizvodi, proizvodi koji su ilegalni i proizvodi koji štete zdravlju potrošača na Kosovu .... Dakle, radi se o flagrantnim kršenjem zakon na vrlo visokom nivou. Gde je uvoz proizvoda od palminog ulja dozvoljen već dugi niz godina, sa najmanje 10 miliona kg godišnje. Imamo veliku količinu proizvoda koji dolaze preko kosovskih carina i prodaju se širom Kosova. Dakle, s jedne strane imamo uvoz proizvoda koji sadrže palmino ulje, mlečne proizvode, a sada govorimo o proizvodima koji se prodaju za mlečne proizvode, a koji uglavnom dolaze iz zemalja regiona kao što su Makedonija, Bugarska, Srbija, Albanije i udaljenije zemlje poput Bugarske, Mađarske. Dakle, postoji niz zemalja sa preko 50 proizvoda koje smo identifikovali kao proizvode od palminog ulja “, rekao je Memaj.
Predsednik Komisije za Poljoprivredu LJiburn Aljiu pitao je predsedavajućeg Koordinacionog saveta mlekara Ramadana Memaja o količini mleka proizvedenog tokom godine na Kosovu.
Aliu: Kakav bi bio efekat da imamo ograničenje na palmino ulje uopšte?
„Koliko se mleka proizvodi u našoj zemlji, ako se 70 hiljada ne sakupi, koliko se sakupi? Rekli ste da ste puni sa zalihama, kako su zalihe popunjene, da li je pandemija uticala na ovu situaciju? Da li su zalihe mleka napunjene palminim uljem ili drugim mlekom? Kakav bi bio efekat da imamo ograničenje na palmino ulje uopšte?“, Rekao je Aliu.
Memaj je naglasio da tokom zime količina proizvodnje mleka opada, ali značajan deo preti da bude plaćen po ceni od 50 odsto.
Memaj: Na Kosovu se proizvodi 200 tona mleka
“Na Kosovu se proizvedi 200 tona mleka, ali tokom zime ta količina pada na 160 ili 170 tona. Trenutno se ne sakuplja oko 70 tona, što znači da se trenutno prikuplja oko 140 tona, problem koji sam pomenuo na početku, da li je i ovo mleku koje se sakuplja u opasnosti da se jedna velika količina plati po 50 odsto od cene“, rekao je on.
Dok je Memaj rekao da postoji kriminalna mreža koja donosi i švercuje robu kako bi naškodila građanima. Zahtevao je trajni prestanak uvoza palminog ulja, jer prema njegovim rečima postoji oko 20-30 hiljada porodica koje su ugrožene.
Memaj: Molimo vas da zaustavite uvoz ovih proizvoda
"Takođe smo veoma zabrinuti činjenicom bezbednosnog aspekta. Ono što tražimo od vas kao parlamentarna Komisija i kao Skupština Kosova, zaustavljanjem ovih proizvoda koji uništavaju sve. Pomažete, farmama, prikupljenim mestima, fabrikama mleka i pre svega sprečavate uništavanja zdravlja građana Kosova “, rekao je Memaj.
Salih Ziba iz Pokreta Samoopredelenja, smatra da je uznemirujuča činjenica da mnogi poljoprivrednicima preti bankrot i rekao da proizvodi od palminog ulja ne bi trebalo da se nalaze na kosovskim tržištima.