Zahteva se povratak medicinskih pregleda na granične prelaze
Susedne zemlje su zabeležile veliki broj novih dnevnih slučajeva sa COVID-19 tokom protekle nedelje, ali bez obzira na to, nijedan granični prelaz nema lekarske provere kao što je primenjivano u mesecima izolacije.
Očekuje se da će Zdravstvena Komisija uputiti zahtev Ministarstvu Zdravstva da sazna kada će se medicinski timovi vratiti na granične prelaze, kao i na aerodrom u Prištini. Čak i opozicioni poslanici ove komisije kažu da ih ministarstvo uopšte nije obavestilo o odluci o uklanjanju lekarskih timova.
Predsedavajuća ove komisije koja dolazi iz redova AAK-a, dela vladajuće koalicije, Aljbena Rešitaj izjavila je za KosovaPress kako komisija nadgleda rad Ministarstva Zdravstva i da će od ovog ministarstva tražiti informacije kada planiraju vratiti medicinske timove na granične prelaze.
Rešitaj je naglasila da se kao i u drugim zemljama, i na Kosovu povećava broj ljudi zaraženih COVID-19, pa će, ako se to povećanje nastavi, institucije zemlje biti prinuđene da vrate medicinske timove na granične prelaze.
Rešitaj: Tražićemo informacije o tome kada će se medicinske ekipe vratiti na granice
„Mi kao Odbor za Zdravstvo i Socijalnu Zaštitu pri Skupštini Republike Kosova tražićemo pojašnjenja od Ministarstva Zdravstva, aktera odgovornih za obrazloženje prilikom planiranja na osnovu preporuka Nacionalnog Instituta za Javno Zdravlje, ali takođe i na osnovu preporuka, savetnika, zdravstvenih stručnjaka, da li su u ovom periodu predvideli povratak timova koji će proveriti sve one koji ulaze ili napuštaju Kosovo “, rekao je Rešitaj.
Dok je drugi član ove komisije iz redova Pokreta Vetevendosje, Fitim Uka rekao da poslanici nisu obavešteni o odlasku medicinskih timova sa graničnih prelaza. Prema njegovim rečima, granična kontrola je važna u sprečavanju širenja COVID-19, a tako nešto predviđa i Svetska Zdravstvena Organizacija.
Ukidanje medicinskih pregleda na granici, Uka naziva još jednom greškom Vlade Kosova u upravljanju pandemijom.
Uka: Nismo obavešteni
„Mi kao poslanici nismo obavešteni o tako nečemu, čak ni u poslednjem izveštaju gospodina Zemaja u skupštinskom odboru za zdravstvo, takva tema nije pomenuta i smatram da je ovo jedna od sledećih grešaka ove vlade, što se tiče upravljanju pandemijom, jer vidite i brojeve koji više ne idu u prilog Kosovu. Svetska Zdravstvena Organizacija i druge međunarodne organizacije su nekoliko puta smatrale granične medicinske kontrole izuzetno važne za kontrolu širenja virusa Covid-19, sada kada ima sve veći broj slučajeva COVID-19, takve kontrole su neophodne“, rekao je Uka.
Drugi član ove komisije iz redova PDK, Bekim Hadžiu, rekao je da nema izveštaja u vezi sa ovim pitanjem, ali naglašava da je izrazio zabrinutost nakon nastavka povećanja broja slučajeva.
Hadžiu kaže da bi država Kosova trebalo da izvrši reorganizaciju i obnovu medicinskih timova, kao i testove na graničnim prelazima gde se rezultat može dobiti nakon 24 sata.
Hadžiu: Druga faza virusa je poklon vlade Kurtija i Hotija
„Kosovo bi trebalo da ima bolju kontrolu i da postavi kriterijume, jer je potrebna organizacija koja bi na svim ulaznim tačkama na Kosovu tražila od građana koji dolaze iz ovih zemalja PCR test, ili treba reorganizovati naš zdravstveni sistem i medicinske timove, i obaviti testove za građane, jer je sada moguće da se testovi rade na granicama, a zatim u roku od 24 mohu se dobiti rezultati. Ovo je kako država ne bi išla na novo zatvaranje zbog povećanja broja slučajeva. Kosovo se sada priprema za treću fazu COVID-a, jer ta faza jula i avgusta smatramo da je to bila druga faza, i to zbog propusta preduzimanja blagovremenih mera zaštite od strane bivše vlade Kurtija, a zatim vlade Hotija. Druga mera na Kosovu poklon je neodgovornosti ove dve vlade“, rekao je Hadžiu.
Nakon uklanjanja medicinskih timova sa graničnih prelazima, Kosovo je postavilo kriterijume za građane zemalja za koje smatra da imaju visok rizik od zaraze. Ali nijedna od zemalja u regionu trenutno nije na ovoj listi.
Ministar Zdravstva, Armend Zemaj, izjavio je da je trenutno Kosovo na osnovu liste Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) nabrojalo niz zemalja za koje smatra da imaju visok rizik od zaraze COVID-19.
Na ovoj listi su Španija, Francuska, Italija, Velika Britanija, Holandija, Rumunija, Belgija, Češka, Austrija, Irska, Mađarska, Slovačka, Luksemburg, Island, Slovenija, Malta, Poljska, Hrvatska, Lihtenštajn i Portugal.
On je rekao da svi građani koji žive u tim zemljama, da bi ušli u Republiku Kosova moraju da imaju negativni PCR test ne stariji od 72 sata ili moraju da ostanu sedam dana u samoizolaciji.