Zahtev EP za uzajamno priznanje je dobrodošao, smatra se promenom kursa EU za dijalog
Politički spektar na Kosovu i civilno društvo pozdravili su jasan zahtev Evropskog parlamenta da se konačni sporazum Kosova i Srbije okonča uzajamnim priznavanjem. Današnje odobrenje izveštaja od strane Komiteta za spoljnu politiku EP takođe se smatra promenom kursa EU o dijalogu. Stoga se od Vlade Kosova traži da unapredi ovaj narativ Evropskog parlamenta i da okonča dijalog uz obostrano priznanje.
Poslanik Pokreta Samoopredeljenja, koji je i predsednik Komisije za spoljne poslove i dijasporu, Haki Abazi kaže za KosovaPress da samo takvim jezikom treba da se jasno stavi do znanja Srbiji da bez priznanja Kosova nema evropskih integracija.
„Ostatak deklaracije u rezoluciji o međusobnom priznavanju i priznavanju Kosova od strane Srbije je izuzetno važan događaj, jer se prvi put u Evropskom parlamentu dijalog vidi kao proces kojim se zaokružuje priznanje Srbije za nezavisnu državu Kosova. Ovo označava još jedan nivo svesti i političke opredeljenosti u Evropskom parlamentu o tome šta Srbija predstavlja u ovom procesu dijaloga. Da je bilo kakva magla ostavljena unutar jezika, to sigurno ne bi doprinelo jasnoći poruke koja treba da ide Beogradu, posebno posle neuvođenja sankcija Rusiji i dvojnog stava koji Srbija zauzima prema EU. Kosovo je za Srbiju neprevaziđeno, mislim da što više budemo imali ovako eksplicitnog jezika, Srbiji će biti jasnije da nema kretanja ka evropskim integracijama bez priznanja Kosova“, rekao je Abazi.
Zahtev za međusobno priznavanje pozdravlja i poslanica LDK, Rezarta Krasnići.
Krasnići, koja je i predsednica Komisije za evropske integracije, kaže za KosovaPress da bi ove poruke trebalo ozbiljno da shvati Vlada Kosova kako bi se dijalog završio obostranim priznavanjem.
„Postalo je jasno da sporazum Kosova i Srbije treba da bude sa obostranim priznanjem, iako je kao odluka zakasnela, ali je to u trenutku kada je Kosovu najpotrebnija. Takođe, Vlada bi trebalo da ozbiljnije pristupi radu dijaloga, uvek u koordinaciji sa SAD. „U ovom slučaju Srbija treba da zna da drugog rešenja i alternative nema i da je jedini način uzajamno priznanje“, dodala je ona.
S druge strane, Arber Fetahu iz Grupe za pravno-političke studije kaže da je današnja odluka Evropskog parlamenta veoma pozitivan pomak, koji bi mogao da promeni zvanični kurs EU za dijalog Kosova i Srbije.
„To je veoma pozitivan razvoj događaja i to je razvoj koji menja kurs u Evropskoj uniji. Iako nije zvanični glas EU, Evropski parlament je važna instanca koja se fokusira na činjenicu da je međusobno priznanje krajnji rezultat između Kosova i Srbije. Dakle, dijalog za normalizaciju odnosa mora da se završi ovim epilogom. Ovo je pozitivan pomak i može podići novu dinamiku, jer nismo imali tako eksplicitno pominjanje da bi dijalog trebalo da se završi priznavanjem ili da se fokusira na međusobno priznavanje. Imamo transformaciju narativa i kursa Evropske unije, što podrazumeva da to može biti pozicija EU u budućnosti, ili se između redova traži da dijalog za epilog ima međusobno priznavanje zemlje. Ovo je dodatni atribut za Vladu Kosova da kapitalizuje i gura napred ovaj narativ EP i da vodi direktan dijalog odvojeno kako bi bio deo njihovog narativa da je konačno rešenje uzajamno priznanje“, rekao je on.
Spoljnopolitički odbor (AFET) Evropskog parlamenta u utorak je odobrio izveštaj o Kosovu, gde je pored zahteva za međusobno priznanje u dijalogu ponovo pozvao na liberalizaciju viza.