Weber: Do kraja godine, Kosovo i Srbija moguče da će biti bliže konačnom sporazumu
Poznati nemački stručnjak za Balkan, Bodo Weber, u intervjuu za KosovaPress rekao je da će Kosovo i Srbija do kraja godine možda biti bliži konačnom sporazumu.
Weber je dodao da ako uporedimo unapred dogovoren sastanak Vashingtona, koji bi trebalo da bude održan 27. juna sa prethodnim pregovorima, naredna runda razgovora je još teža.
U intervjuu za KosovoPress, Weber kaže da ne postoji jasan dnevni red za sastanak 27. juna u Vashingtonu. On se poziva na Grenelove izjave, za koje kaže da će biti sastanak ekonomske prirode, dok Tači upozorava na mogući konačni dogovor, dok vlada Kosova nije svesna šta će se dogoditi ali je pripremila platformu.
Kompletan intervju:
KosovaPress: 27. juna, delegacije sa Kosova i Srbije sastaju se u Beloj kući kako bi nastavili novi krug pregovora koje podržavaju SAD. Kakvo je vaše mišljenje o sastanku 27. juna?
Veber: Ako uporedimo ovaj sastanak sa prethodnim pregovorima, koje je tadašnja pregovaračica EU Federica Mogherini,vodila sasvim pogrešno i potpuno netransparentno, ovaj sledeći krug razgovora je još teži. U procesu pregovora gospođa Mogherini je barem znala ishod - pregovore o konačnom, sveobuhvatnom sporazumu. I posle godinu dana saznali smo za tajnu agendu tri pregovarača - razmenu teritorija. Mi u osnovi ništa ne znamo o sastanku 27. juna, počevši od kontradiktornih izjava Grenela i predsednika Tačija o dnevnom redu - sporazuma u ekonomskoj sferi ili sveobuhvatnog sporazuma. U isto vreme,vladini zvaničnici Kosova insistiraju na tome da imamo pregovaračku platformu sa jasnim principima i crvenim linijama, ali istovremeno insistiraju na tome da ne znaju o čemu će se razgovarati u Beloj kući, ali ipak su pristali da učestvuju u takvim pregovorima.
KosovaPress: S obzirom da će se sastanak 27. juna održati u Beloj kući, da li očekujete sporazum između strana s obzirom da administracija predsednika Trumpa želi da se to dogodi.
Weber: Pa, jedini zaključak koji je preostao za ovaj čitav niz razgovora je da je sastanak prije svega u interesu gospodina Grenela i Trumpove administracije, i to zvuči kao da je njegov cilj bio da se potpiše bilokakav dogovor.
KosovaPress: S druge strane, Evropska Unija je pojačala napore da vrati stranke za pregovarački sto. Komesar EU za dijalog Miroslav Lajčak stigao je u utorak na Kosovo u nastojanju da oživi pregovore posredovane EU. Da li će ovi napori da se dijalog vrati u Brisel uspeti?
Weber: Postoje pozitivni pomaci na strani EU u poređenju sa katastrofalnim pregovorima u poslednje tri godine. Izgleda da je specijalni predstavnik EU Lajčak shvatio da on predstavlja poziciju većine među članicama EU, koja je protiv razmene teritorija, umesto da privatizuje svoju pregovaračku ulogu kao što je to učinila Mogherini. Izgleda da radi na ozbiljnom nastavku pregovora na osnovu onoga što je trebalo da uradi EU pre tri godine - definišući okvir pregovora, koja su osnovna načela i ciljevi dijaloga - koji su poznati nakon što su Srbija i Kosovo usvojile okvir političkog dijaloga u periodu 2012-13, tj. da Srbija priznaje stvarnost nezavisnog Kosova unutar postojeće granice, uključujući oblik međusobnog priznavanja, zabranjuje promovisanje blokade zemlje u članstvom EU, Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim organizacijama, u zamenu za perspektivu članstva u EU, plus integracija Kosovskih Srba u Kosovsku državu i društvo od strane kosovske strane, garantujući institucionalno-pravne pretpostavke da imaju normalan život kao ravnopravni građani.
KosovaPress: Kosovske vlasti nisu pokazale nikakvo oduševljenje u vezi posete g. Lajčaka , međutim oduševljeni su sastankom 27. juna. Mislite li da će se razgovori prebaciti iz Brisela u Vashington, ako je tako, da li će EU biti isključena iz procesa?
Weber: Sjedinjene Države su uvek igrale važnu ulogu u dijalogu, ali ne mogu da ga vode - jer Srbiji i Kosovu nema šta da ponudi onoliko koliko EU treba da ponudi - od ekonomske podrške i saradnje do članstva u EU. Mislim da je razgovore koje je pripremio i odradio jednostrano g. Grenell bi mogao biti samo manji ili glavni problem vodeće uloge EU. U svom poslednjem intervjuu Kosovskim medijima, Grenell je insistirao da koordinira s Berlinom i Parizom i da postoji podjela rada između SAD-a i EU - iako ništa od toga nije tačno.
KosovaPress: Gledajući poslednja dešavanja u vezi sa dijalogom između Kosova i Srbije, čini se da su odnosi između SAD i EU na najnižoj tački, možda tokom mnogih decenija. Kakvo je vaše mišljenje o onome što se ovde događa?
Weber: Gospodin Grenell je u razgovorima između Kosova i Srbije utvrdio kao lični podsticaj karijere i pronašao neke partnere za ovaj napor vođen egom u Beogradu, a malo više u Prištini. I on može nastaviti tu privatnu agendu, a kao sporedna pojava potkopava i ponižava EU, jer radi za administraciju koja se ne zalaže za liberalno-demokratske vrijednosti i liberalni svjetski poredak, za sve ono što rade prethodne američke administracije. , Demokratske i Republikanske, stajale su, i to je bila osnova na kojoj su Sjedinjene Države podržale nezavisnost Kosova. Ovo se ovde dešava.
KosovaPress: Daju se indikacije da se Kosovo i Srbija žele rešiti jedni druge. Ako je u Vashingtonu postignut mirovni sporazum, mislite li da EU može biti posmatrana kao neuspeli posrednik?
Weber: Nisam siguran da se Kosovo i Srbija zaista žele rešiti jedni druge. Barem su glavni pregovarači iz obe zemlje dobro iskoristili neizmirivanje, od beskrajnog kašnjenja sporazuma o dijalogu. Kao što rekoh, ne vidim da Američka Administracija ima sposobnost i razumevanje da postigne bilo kakav sporazum koji se približava sveobuhvatnom, konačnom mirovnom sporazumu.
KosovaPress: Kako vidite pristup ambasadora Grenella dijalogu koji se u svojim izjavama više fokusira na ekonomska pitanja i trgovinske odnose. Zapravo, ako se o pregovaračkom stolu u Vashingtonu zaista razgovara samo o ovoj platformi, mislite li da politički problemi između stranaka ostaju nerešeni?
Weber: Ako g. Grenell govori istinu inzistirajući da se o tome razgovara u Vashingtonu, to bi bila najbolja opcija, ali ja ću i dalje biti skeptičan da bi svaki takav sporazum imao stvarnu stvar u pogledu primenljivosti. Jer ono što smo naučili u dijalogu je da ekonomska pitanja ne mogu biti održiva rešenja bez da se kreću barem ka zaključenju statusa kuo.
KosovaPress: Kao dobar poznavalac političkog dešavanja na Balkanu, kako će izgledati kraj ove godine u odnosima Kosovo i Srbija?
Weber: U najboljem scenario da če performansa g. Grenell imati malo uticaja,mi možemo videti u najbojlem slučaju nastavak pregovora koje vode EU zasnovani na ozbiljnom nastavku - što bi nas do kraja godine možda moglo približiti konačnom sporazumu.
Bodo Weber je poznati nemački stručnjak za Balkan i viši saradnik u Savetu za Demokratizaciju Zapadne Politike za Nemačku i Evropsku spoljnu i bezbednosnu politiku i transatlantske odnose.