VV: Vašingtonski sporazum ne isključuje noževe u konačnom dijalogu
Sporazumom koji su u Beloj kući potpisale kosovska i srpska strana, Vetevendosje naziva ustupak i kompromis Kosova prema Serbiji.
Portparol Vetevendosje Perparim Krieziu, kaže da ovaj proces nije doneo uzajamno priznanje kao što je obećao, već je samo približila Srbiju, dodajući da VV ovaj sporazum smatra štetnim.
On je akođe govorio o tvrdnjama Vetevendosjea "noževi na mapama".
„Ovaj proces, kao i prošli, započeo je bez priprema, bez principa, bez jasnih ciljeva, i posledično se završava samo ustupcima i kompromisima Kosova u odnosu na Srbiju. Ovaj sporazum nije doneo uzajamno priznanje, što je bilo obećanje koje su cela delegacija i ova vlada dale pre odlaska na ovo putovanje, ne samo što nije doneo priznanje već je Srbiju samo približilo Kosovu“, rekao je Krieziu.
Krieziu je na konferenciji za novinare rekao da je Kosovo više postalo tema ovog sastanka u Vašingtonu, nego što je bilo stranka.
Krieziu: Kosovo nije bila stranka, već je ponovo postalo tema.
„Kao i ranije u ovom procesu i tokom ovih razgovora, još jednom se govorilo o unutrašnjim pitanjima Republike Kosova, gde je Kosovo ponovo postalo tema, a ne stranka, jer u okviru ovog dokumenta, Kosovo se složilo da zajednički koristi jezero Gazivoda koje je vlasništvo Kosova. S druge strane, dogovoreno je da se obustave napori za članstvo u međunarodnim organizacijama, što je u suprotnosti sa samim ustavom Republike Kosovo, naime članom 17, a takođe je i protiv same deklaracije o nezavisnosti Kosova, tačka 9 koja ima za cilj da Kosovo postane član međunarodnih organizacija “, naglasio je Krieziu.
Dalje, Krieziu je takođe prokomentarisao tačku sporazuma koja ima veze sa mini Šengenom, dok je rekao da je skandalozno što nije bilo razgovora o ratnoj šteti koju je prouzrokovala Srbija.
Krieziu: Mini-Schengen su potpisali snažni protivnici ove ideje.
„Oni su se takođe dogovorili o mini-šengenskom projektu, koji je isključivo ideja koja Srbiji najviše odgovara, uprkos činjenici da su oni koji su potpisali ovaj sporazum bili snažni protivnici ove ideje. Oni su omogućili Srbiji da pristupi Jadranskom moru, pružanjem putne i železničke infrastrukture u ovom trenutku. Takođe u ovom sporazumu koji je pozvan na normalizaciju ekonomije, a zapravo samo 4 ili 5 njegovih tačaka odnosi na ekonomiju, ratne štete nisu spomenute nigde, što je skandalozno, kako može doći do normalizacije ekonomije bez rešavanja ovih pitanja“, naglasio je Krieziu.
A što se tiče prethodne tvrdnje Vetevendosjea "noževi na mapama", rekao je da ovaj sporazum ostavlja prostor za noževe u bliskoj budućnosti.
Krieziu: Izbegavanje velike štete u određenom trenutku ne opravdava drugu štetu.
„Zabrinutost zbog mogućnosti razmene teritorija, što je samo eufemizam za podelu Kosova, je zasnovana na vremenu koje je već dokazano izjavama posrednika u procesu u Vashingtonu, Grenel i Boltona. Naša zabrinutost je osnovana, ideja i projekat su postojali, i nema dokaza da se isti projekat ne može vratiti, jer će se pregovori sa Srbijom nastaviti, biće novih ustupaka. Izbegavanje velike štete u određenom trenutku ne opravdava drugu štetu u istoj tački. Činjenica da se ovaj put nije razgovaralo o teritorijama, ne znači da nije štetna činjenica razgovaranje o Gazivodi i o mini-Šengenu, za koridor Srbije prema Jadranskom moru, i o suspenziji našeg državljanstva najmanje godinu dana “, naglasio je Krieziu .
Krieziu je, između ostalog, rekao da Vetevendosje ovaj sporazum smatra štetnim i da će mu se i dalje suprotstavljati u bilo kojoj instituciji o kojoj će se razgovarati, pošto je Krieziu naglasio da su u ovom sporazumu ispunjeni su samo zahtevi Srbije u odnosu na Kosovo, a ne i obrnuto.
Što se tiče sastanka 7 septembra u Briselu, on je rekao da je ovaj sastanak praćen netransparentnošću kao i sastanak u Vašingtonu.