VV o sporazumu sa Srbijom: Nema nikakvu ekonomsku težinu
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Pokret za Samoopredeljenje nastavio je danas da kritikuje premijera Hotija zbog ekonomskog sporazuma sa Srbijom. Ova opoziciona stranka smatra da obaveze izvršne vlasti u Vašingtonu nemaju nikakvu ekonomsku težinu. U međuvremenu, naglasili su da ulazak u takozvani "mini-šengenski" prostor samo donosi gubitke zemlji. Potpredsednik LVV, Besnik Bislimi, na konferenciji za štampu rekao je da ovaj sporazum, iako se naziva ekonomskim, ima vrlo malo aspekata povezanih sa ekonomijom. Bislimi: Hotijeve obaveze samo u pozadini utiču na oblast ekonomije „Na problem Kosova i Srbije ni u kom slučaju nije uticao nedostatak ekonomske saradnje dve strane. Zbog toga se opcije za rešavanje ovog sukoba nikako ne mogu rukovoditi ovim receptom. Međutim, obaveze koje je nelegitimni premijer Hoti potpisao sa sobom u Vašingtonu samo neznatno utiču na ekonomsko polje. Konkretno, deo sa ekonomskim efektom mogao bi da uključuje obećanja o milijardama zajmova za izgradnju autoputa i železnice sa Srbijom. Ovaj autoput i železnica, uključujući prethodno ugovorenu avio-kompaniju Priština-Beograd, uživaju nultu ekonomsku prednost u pogledu analize kaste i profitabilnosti. U stvari, zajmom koji bi Kosovo platilo, kosovska strana bi postigla tri stvari. „Povećao bi teret javnog duga za sledeću generaciju bez ikakve protiv vrednosti u težini, smanjio bi troškove srpskih preduzeća za pristup tržištu Kosova i Albanije i kroz to bi snažno smanjio konkurentnost lokalnih preduzeća, zadavši im konačni udarac“, rekao je on. Bivši ministar finansija rekao je da je Kosovo pogrešilo kada je Srbiji dalo pravo da koristi Ujmanove resurse, kako ocenjuje postavljanjem presedana da kosovski prirodni resursi postanu predmet pregovora u budućnosti. Bislimi: Otvoren je presedan pregovora o prirodnim resursima sa Srbijom „Za srpsku stranu je očigledno da je važno da pravo na korišćenje vodnih resursa Ujmana ostane presedan za otvaranje teme prirodnih resursa za zemlju kao predmet pregovora sa Srbijom“, rekao je on. I, poslanik Hekuran Murati rekao je da bi ulazak u takozvani „mini-Šengen“, za koji je rekao da bi trebalo da se zove područje Novog Sada, odakle je i započeo, mogao da donese veliku štetu Kosovu. Murati: Prava terminologija bila bi oblast Novog Sada „Ako su u početku govorili da ako nam se ne sviđa ili postoji nešto štetno, a za štetno znam da su i sami to ranije govorili, zašto je onda to potpisao. Ako je Kosovo tamo otišlo da učini usluge, da postane rezervna valuta za treće strane, to ne odgovara rešenju situacije ... potpisan je sporazum o stvaranju zone na Balkanu sa zemljama zapadnog Balkana koje još uvek nisu integrisane u EU u Novom Sadu. Stoga bi prava terminologija bila područje Novog Sada. Ova vlada potpisala je da Kosovo postane deo područja Novog Sada. I nema koristi, već samo gubitaka, rekao je on. Što se tiče članstva Vjose Osmanija u LVV, potpredsednika ove stranke, Besnik Bislimi je ponovio da je na njoj da odluči o njenoj budućoj političkoj orijentaciji.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress