Vučić priznaje da ga ruske službe nadgledaju
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Rekao je sinoć na televiziji u Beogradu da ruske obaveštajne službe deluju u Beogradu i implicirao da ga nadgledaju. Upitan da li je komunicirao sa ruskim ambasadorom u Beogradu pre putovanja u Vašington, kada je u Beloj Kući postignut sporazum 4. septembra, Vučić je rekao: „Ne potcenjujte ruske obaveštajne službe ...“, prepuštajući reč na pola. Kasnije je rekao da je o celom sporazumu obavestio Vladimira Putina. Komentarišući ovo, stručnjak za bezbednost Agim Musljiu rekao je da se Vučić veoma plaši Rusa, posebno njihovih obaveštajnih službi. „Aleksandar Vučić očigledno plaši se ruskih obaveštajnih službi i sinoć se u ovom intervjuu nije usudio da nastavi da razmišlja o njima. Priznao je samo da ruske obaveštajne službe neprestano nadgledaju njegovu politiku“, rekao je Musljiu za Kosovapress. Musliu ovo vidi u širem smislu. Vučićevo-ruski obaveštajni izveštaj povezao je sa dužim vremenskim periodom. „Vučić je kukavica. Pre godinu dana pitao je Ruse zašto je bio u velikom slučaju zvanom Kljeban, kada je ruski obaveštajac primao tajne informacije od bivšeg srpskog vojnog zvaničnika. Izgledao je ljut na Ruse.S druge strane, sinoćnja izjava pokazuje da ih se ili boji ili radi iza leđa“, rekao je Musljiu. Krajem prošle godine, Srbija je bila šokirana slučajem špijunaže „Kleban“. Čak je i srpska obaveštajna služba BIA javno izašla i priznala da su Rusi tajno delovali u Beogradu pokušavajući da dobiju vojne informacije u Srbiji. Agim Musljiu kaže da odnosi Srbije i Rusije za sada ne izgledaju toliko krhki, ali da ističe činjenicu da postoji međusobno nepoverenje. „Ako pogledate ovaj mozaik, onda primećujete da je čak i u protestima koji su se odvijali tokom leta u Beogradu postojala rusko-srpska tenzija. Tu su bili i ruski obaveštajci i ruski punomoćnici. Čak i u ovom slučaju, Vučić je reagovao. Ali on je zaista kukavica i na ovaj način obmanjuje Evropsku Uniju koja je neprestano tražila od njega da zauzme stav prema Rusiji u skladu sa evropskom politikom“, rekao je Musljiu. Ruske obaveštajne službe povećale su svoje prisustvo na zapadnom Balkanu poslednjih godina. Dvoje ruskih oficira pokušali su 2016. godine da izvrše atentat na predsednika Crne Gore Mila Đukanovića putem organizacije među Srbima. U međuvremenu, mnoge balkanske zemlje protjerale su osoblje ruske ambasade iz svojih zemalja, dekonstruirajući ih kao ruske špijune. Ova lančana reakcija usledila je nakon slučaja Skripalj u Londonu.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress