Vlada treba da stvori povoljnu klimu za biznis
Pandemija COVID-19 i uzdržajne mere koje je prate prekinuli su ekonomsku aktivnost i negativno su uticale na Vldine finansije. Fiskalni prihodi naglo padaju, a potrošnja raste da bi se podmirili zahtevi zdravstveni troškovi i da bi se osigurala ekonomska podrška.
Ovako je danas rečeno na jedno virtuelnom sastanku koji je Ministarstvo finansija organizovalo sa MMF-om i predstavnicima biznisa, na kome je razgovarano o neprestanim i budućim izazovima politike na Kosovu.
Ministar Finansija u dužnosti Besnik Bislimi predstavio je najnoviju performansu prihoda i troškova i prognoze za 2020. godinu. Učesnici su postigli konsenzus o potrebi određivanja realnih očekivanja za fiskalni prostor dostupan za bilo kakvu dodatnu budžetsku podršku.
Šef misije MMF-a na Kosovu, Gabriel Di Bella, složio se da pandemija stvara fiskalne izazove kao rezultat velike ekonomske kontrakcije koja se očekuje za globalnu ekonomiju.
Naglasio je potrebu da se poboljšaju fiskalni rizici, da bi se ojačao transparentnost, posebno u pogledu troškova povezanih sa COVID-om, i poveća ekonomičnost.
Panelisti su pozvali na za veču formalizaciju radne snage i usaglasnost poreza razgovaralo se i o izazovima sa kojima se kompanije suočavaju da bi osigurali kontinuitet poslovanja tokom blokade i da bi počeli poslovanja nakon ukidanja ograničenja.
Učesnici su takođe naglasili važnost stalne posvećenosti dobrom upravljanju. Oni su rekli da je od osnovne važnosti da vlada stvori povoljnu klimu za biznis, ali i za privatni sektor da svoje aktivnosti obavlja službeno i otvoreno.
Svi učesnici su se složili da održive javne finansije su ključne za jedan novi i dugotrajnog poćetak rasta nakon pandemija