Vlada Kurtija ima nedostatka predloga zakona u Skupštini
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Zakon o budžetu je jedini koji su odobrili poslanici sedmog zakonodastva Skupštine Kosova. Iako je vlada Kurtija imala puna ovlašćenja oko pedeset dana, oni nisu uspeli da pošalju zakonodavni program na odobrenje parlamentu. Vlada na  dužnosti se opravdava s otpuštanjem, i s kratkim vremenom kada su bili „punomoćni“. Dok politički analitičari kažu da vlada trenutno nema ni pravo, ni mandat da nastavi sa zakonskim inicijativama. Ministar pravde na dužnosti, Albulena Haxhiu kaže za KosovaPress da razlozi zbog kojih nisu mogli poslati zakone u Skupštinu, su odlaganje upravljačkog programa i zakonodavnog dnevnog reda. Haxhiu: Nismo imali odobreni zakonodavni program „Nismo imali odobreni, upravljački program Vlade Kosova, niti zakonodavni dnevni red o koji se glasa u Skupštini Kosova. Nismo imali ova dva dokumenta, jer smo usklađivali upravljački program sa svim odeljenjima. "Bilo je predloga za razrešenje vlade, i situacija je postala takva, kakva je sad", rekla je ona za Kosovapress. Politički analitičar Rasim Aliaj takođe povezuje nedostatak iniciranja zakona u Skupštini sa zauzimanjem upravljačkih pozicija ključnih ličnosti, kao što su Glauk Konjufca i Albulena Haxhiu. Prema njegovim rečima, čak su i poslanici poslaničke grupe VV trebali da preduzmu zakonske inicijative. Aliaj: Za to vreme, poslanici sedmog zakonodavstva uspeli su da odobre samo o Zakonu o Budžetu. „Za ovo vreme, poslanici sedmog zakonodavstva, uspeli su da odobre samo amandmente ili Zakon o Budžetu. To se prilično dobro vidi po činjenici, da ima veze sa jedne vrste anemije rada poslanika VV. To najverovatnije ima veze sa zauzimanjem upravljačkih pozicija glavnih ličnosti kao što su Glauk Konjufca i Albulena Haxhiu ", rekao je Aliaj. U međuvremenu, direktor IKD-a, Ehat Miftaraj, kaže za KosovaPress da vlada na dužnosti premijera Kurtija ne može vršiti zakonodavne ovlasti u Skupštini. Miftaraj: Postojeća vlada nema ni pravo, ni mandat da šalje zakonske inicijative u Skupštini. "Vlada na dužnosti nema ni pravo, ni mandat da šalje zakonske inicijative u Skupštini. U trenutku kada vlada nema pravo, i ne može da koristi takvu nadležnost, to utiče na to da vlada nije u stanju da pošalje plan upravljanja, što je osnova vlade da sprovede ono što je obećala tokom kampanje. . U takvoj situaciji, kada vlada ne može da vrši svoja ovlašćenja, ili kada je skupština nefunkcionalna, I ne može da vrši svoj mandat, naravno da se mora pronaći izlaz ", rekao je on. Nedostatak odobrenja zakona u Skupštini, takođe je nanio štetu u borbi protiv pandemije. Predsednik Skupštine Kosova, Vjosa Osmani, već mesec dana zahteva izradu zakona o sprečavanju Covida 19, ali to onemogućava opozicija./Kosovapress/
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress