Vlada Hotija je odgovorna za ulazak srpske žandarmerije na Kosovo
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
Ulazak srpske žandarmerije na teritoriju Kosova postao je tema razgovora na današnjem plenarnom zasedanju. Dok je DSK to predstavio kao tehničko pitanje koje traje već 20 godina, tri druge parlamentarne stranke smatrale su to kršenjem suvereniteta zemlje i rizikom od destabilizacije. Poslanik LVV-a, Artan Abraši optužio je premijera, Avdulaha Hotija da nije preduzeo ništa nakon ovog incidenta, koji je prema njemu najgori od 2012. godine. Abraši: 7. avgusta Ustav je razoren i teško narušen usred dana "Ustav u koji se poziva Avdulah Hoti punim ustima bio je rastrgan i ozbiljno je prekršen  7. avgusta usred dana. Ulazak uniformisanih osoba jedan je od najozbiljnijih incidenata od 2012. godine, ovo je otvorena provokacija, kršenje integriteta, kršenje državnog suvereniteta i kršenje međunarodnog prava ... ovaj incident više od bezbednosnog incidenta je diplomatski i treba ga posmatrati u ovoj ravnini u odnosu na dijalog. "Ali ova vlada nije preduzela nikakve korake ni na polju bezbednosti, još manje diplomatski", rekao je on. Poslanica PDK Ganimete Musliu takođe je bila oštra u svojoj reakciji, rekavši da ove provokacije od strane Srbije predstavljaju opasnost za Kosovo. Musliu: Vlada je zanemarila ovu provokaciju "PDK je duboko zabrinut zbog grubog kršenja teritorijalnog suvereniteta Kosova od strane srpske žandarmerije, što često ima za cilj da izazove sukob koji niko ne bi želeo. Ulazak srpske žandarmerije u to područje i kontrole koje oni vrše su direktna pretnja građanima Karačeve posebno i Kosovu uopšte. "PDK je više zabrinuta zbog činjenice da vlada i institucije nisu učinili ništa, već su zapostavili i prešutili ovu provokaciju u tišini", rekla je ona. U međuvremenu, poslanik AAK-a, Beke Beriša, zatražio je da ovaj incident niko ne relativizuje, dok je kritikovao ministre koji pokrivaju sektor bezbednosti zbog toga što nisu za to raportirali u skupštini. Beriša: Prekogranični incident sa Srbijom niko ne sme da relativizuje "Prekogranični incident sa Srbijom niko ne sme relativizovati. Bilo da je od onih iz vlasti ili opozicije. Bez obzira ko je na vlasti ... ako su ti ljudi preuzeli dužnosti, onda bi se trebali suočiti sa odgovornošću. "Ponekad moramo dati odgovornost, posebno ljude koje smo izabrali za ove zadatke", rekao je on. Ali, šef poslaničke grupe DSK-a, Arben Gaši ovo smatra tehničko pitanje koja postoji već 20 godina. Gaši: Zajednička patrola je tehničko pitanje "Ovaj ulazak izvršen je u saradnji i patroliranju s mirovnim snagama NATO-a. To se ponavlja več 20 godina, jer i NATO snage prelaze na drugu stranu, tako da je to tehničko pitanje ... Znam da je deo kosovske granice problem, to je problem, ali hajde da ga rešimo. "A ne graditi nepostojeće razloge i optužbe kako bi se privremeno steklo javno mnjenje, ali verujte mi da ga nečete osvojiti", rekao je on.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress