Vitia: Stanovnici Donjeg Bitija gde gradim hidroelektranu napali su nas i naneli nam veliku štetu
Labinot Vitija, direktor kompanije „Matkos Group“ koja je izgradila 4 hidroelektrane, danas je izveštavao Parlamentarnu istražnu komisiju o procesu licenciranja, rada, nadzora i zahteva za dozvole za hidroelektrane u Republici Kosovo. Tokom svog izveštavanja, rekao je da je za izgradnju ovih hidroelektrana poštovao sve zakone Kosova. Ističući nevolje koje je imao za izgradnju hidroelektrane u Donju Bitiju, rekao je da su stanovnici u ovom projektu naneli štetu od oko 2 miliona evra.
Rekao je da je, kako je predviđeno zakonom, održao javne rasprave na kojima je predstavljen projekat ovih hidroelektrana, ali da je interes stanovnika da slušaju za ove projekte mali.
Vitija je takođe pokazao kako su ih stanovnici Donjeg Bitije napali oružjem u znak protesta.
Vitija: U donjem Bitiju u Štrpcu naišao sam na probleme sa stanovnicima
„Nakon javne rasprave dobio sam druge relevantne dokumente kao što su saglasnost za vodu, preliminarno odobrenje i sada konačno ... nakon što sam 11. novembra 2014. godine dobio konačnu dozvolu za hidroelektranu Vica od Regulatornog ureda, nakon čega sam počeo da otvaram put negde na 6 kilometara, gde je 5 sela koja su uključena u to područje, gde su samo stanovnici u donjoj Bitiji pravili problem, posle toga su građani hteli da ynaju šta se dešava, pa smo održali građansku raspravu u opštini gde su bili i iz ministarstva .. Nakon toga nisu pravili buku, sagradio sam zgradu gde smo montirali opremu, kada sam se približio, samo 500 metara je obuhvatilo selo, pošto je selo od 6 kilometara, uključivalo selo .... U ovom projektu smo ošteteni više od 2 miliona evra. "Pucali su iz oružja, zapalili makine", rekao je Vitija.
Rekao je da je šest meseci gradio hidroelektranu u Brezovici i nije naišao na protivljenje stanovnika tog područja, a u 2017. je dotična hidroelektrana puštena u rad.
Direktor kompanije "Matkos Group" Labinot Vitija rekao je da je ulaganje na Kosovu prilično teško i da se investitori suočavaju sa mnogim problemima.
Vitija je zahtevao da se politika drži dalje od investicija jer su, kako kaže, za malo glasova građani su iskorišćeni I izbačeni na ulicu da protestuju protiv projekata.
Vitija: Politika da se kloni investicija
„Mislim da je u ovoj zemlji veoma teško investirati, uložio sam 30 miliona evra u zemlju u koju sam doveo investitora iz Amerike, i lokalnog partnera i mogu da kažem da je vrlo teško. Desilo se na primer da su sve stranke otišle na Biti i namamile ih za malo glasova da izađu na ulice, a ovo, verujem, nije donelo ništa dobro zemlji ili investiciji. Molio bih da se politika drži dalje od investitora,.Treba I nas neko da pita a ne samo stanovnika, jer su sve stranke došle da pitaju stanovnike, ali niko nikada nije došao da nas pita koji problem imate, možete li da sprovedete ovaj projekat ", Naglasio je on.
Član ove komisije iz redova Pokreta Samoopredeljenje, Sali Ziba bio je zainteresovan da zna o prihodima Vitije kada je dobio projekat za izgradnju četiri hidroelektrane.
Čak je tražio da zna da li se nadgleda šestomesečni rad hidroelektrane u Brezovici.
Ziba: Koliko ste imali kapitala kada ste se prijavili za ovaj projekat?
„U trenutku kada ste se prijavili, bili ste vrlo mladi, da li ste imali početni milionski kapital kao investiciju, da li ste započeli sa takvim kapitalom ili je to bila samo ideja, a onda su stvorene mogućnosti ... Šta je konkretan problem na Bitiju, jer je zaista bilo protesta i prigovora, u vreme kada ste rekli da ova hidroelektrana uključuje pet sela, ovu debatu koju ste vodili da li ste imali u pet sela? “, Upitao je Ziba.
Direktor kompanije "Matkso Group", dok je pokazivao način finansiranja ovih projekata, rekao je da je radio u skladu sa kosovskim zakonima koje je odobrila Skupština Kosova.
Vitija: Radio sam po zakonima koje ste vi stvorili
"Imao sam partnera iz Bugarske gde je imao bankarsku garanciju od 30 miliona evra, gde se nakon što je pokrio investiciju povukao, a ja sam počeo sa drugima jer su procesi kasnili. Veoma je teško ubediti nekoga da investira sa svim tim problemima, što se tiče rasprave po zakonima sam radio, sve po zakonima koje ste vi stvorili. „Po zakonu, kako zakon nalaže, postupio sam, održao raspravu o svim projektima, poštovao sam zakon, verujem da je sa zakonom sve u redu“, rekao je Vitija.
Dok je Bajruš Džemajli iz PDK-a zatražio da, pošto hidroelektrana u Brezovici funkcioniše, u kojoj su fazi radovi na ostale tri hidroelektrane. Ovom prilikom Vitija je rekao da su i ostali u završnoj fazi i ove godine očekuje da i njih učini funkcionalnim.
Poslanik PDK posebno je pitao da li su stanovnici Donjeg Bitije imali smanjenu količinu vode za piće zbog radova na ovom području.
Džemajli-VIitiji: Da li je pijaća voda prekinuta zbog radova?
„Da li je voda negde prekinuta kada ste iskopali veliku jamu, da li je bila prekinuta voda za piće…
Vitija : Da tu je izašla I komisija od ministarstva gde je potvrdila da nije bilo problem kod nas nego negdje drugdje bio, ali zatražite izveštaj od Ministarstva životne sredine ... Džemajli: Da li je kanalizacija pomešana sa pijaćom vodom ili ne “, bile su debate koje su vodili narodni poslanik Džemajli i direktor„ Matkos grupe “.
Povodom moguće štete nastale radovima, Vitija je rekao da su sve štete na vreme sanirane.
Ilber Šamoli, direktor kompanije „Eurokos“ trenutno izveštava Parlamentarnu istražnu komisiju o procesu licenciranja, rada, nadzora i podnošenja zahteva za dozvole za hidroelektrane u Republici Kosovo.