Vesti povezane sa Covid-19 vode među najlažnijim vestima
Pročitajte: 3 мин.
4 year ago
Линк је копиран
„FactChecker-Ks“ je objavio mesečni izveštaj o monitoringu medija i društvenih mreža za „Fake Nevs“, na Kosovu, gde su građanima pokazali rangovanje kredibiliteta medija i njihovo tačno informisanje. Direktor „FactChecker-Ks“ Mentor Hodžaj rekao je da lažne vesti predstavljaju globalni izazov poštenog i tačnog informisanja građana. Dodao je da u ovo teško vreme pandemije, uglavnom vesti povezane sa Covid-19 vode među lažnim vestima. Hodžaj je rekao da problem medija na Kosovu i dalje ostaje njihova loša finansijska održivost, s obzirom na slabu ekonomiju zemlje, koja može pokrenuti medije da objavljuju neproverene vesti kako bi povećali audiencu. On je rekao da su u svom istraživanju za „FakeNevs“ verifikovali 78 mrežnih portala, od kojih je njih 22 registrovano u SŠK. Iako kaže da je samo u septembru 2020. godine verifikovano preko 5000 vesti, gde je blizu 200 vesti identifikovano kao lažne vesti. Hodžaj: U septembru je pronađeno 77 lažnih vesti „Iz praćenja koje smo obavili, vidimo septembarski izveštaj, konstatovano je 194 vesti, od kojih 77 lažnih, 39 netačnih, 51 Clickbait, 14 delimično tačnih i 45 su sa greškama. Što se tiče vesti u procentima, 27 procenata je bilo lažnih, 16 procenata sa greškama, 20 procenata nije potpuno tačno, netačno 14 procenata, Clickbait 18 procenata, delimično tačno 5 procenata.“ , rekao je Hodžaj. Hodžaj je rekao da najveći procenat "lažnih" vesti potiče od javnih ličnosti, gde su ujedno i najviše klikovana. Hodžaj: Javne ličnosti su one koje postižu najviše klikova „Lažne vesti što se tiče raspodele ili porekla njihovog sadržaja, 33 procenta bile su opšte lažne vesti, 25 procenata u septembru bilo je povezano sa COVID-19, dok je 42 procenta bilo vezano za javne ličnosti. Javne ličnosti su one koje ostvaruju najviše klikova i ovo je i dalje meta lažnih vesti kako bi privukli klikove, rekao je Hodžaj. Hodžaj je takođe naglasio „lažne vesti“ koje su imale najviše uticaja u pogledu obmanjivanja javnosti, kao i da su vesti koje su podržale „ruske“ obaveštajne službe, konkretno razmeštanje NATO snaga i poreklo Covida-19. Hodžaj je rekao da su glavni izazovi čitaoca „lažne“ veb stranice i lažni profili koji stvaraju i šire lažne vesti, gde su u većini slučajeva ove veb lokacije i ti ljudi van granica Kosova sa inteligentnim, političkim, ekonomskim i verskim motivima.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress