Uticaj dijaspore na ekonomiju Kosova tokom pandemije COVID-19
Pročitajte: 2 мин.
4 year ago
Линк је копиран
U vreme kada Kosovska ekonomija propada kao rezultat pandemije COVID-19, uloga dijaspore u Kosovskoj ekonomiji i dalje je izuzetno velika. Pored remitance, koje su se povećale tokom pandemije, zabeležen je pad ulaganja dijaspore u nekretnine na Kosovu i kupovine predmeta za domaćinstvo. Institut GAP kaže da su ono što ostaje najuticajnije za našu ekonomiju prihodi od rashoda koje je dijaspora ostvarila tokom poseta Kosovu i koji su znatno opali. „Pre pandemije, potrošnja dijaspore tokom poseta Kosovu procenjivala se na preko 328 miliona evra ili 4,6% BDP-a godišnje. Iako se ove godine očekuje da će korist Kosovske ekonomije biti mala, oko 0,55% do 1,83% BDP-a. Pored straha od virusa korone, prepreka za dolazak dijaspore tokom leta bile su mere koje su Kosovo i druge zemlje preduzele za građane koji posećuju Kosovo. Drastičan porast broja zaraženih pre letnje sezone učinio je da mnoge zemlje u Evropi kvalifikuju Kosovo kao jednu od zemalja sa visokim rizikom od širenja zaraze. Skraćivanje boravka dijaspore na Kosovu ima očigledne posledice na ekonomiju Kosova i negativno je uticalo na različite sektore privrede, počev od hotela, trgovine na malo, goriva, gastronomije itd. “, Kaže se u GAP-ovom saopštenju. Prema GAP-u, da bi iskoristilo finansijski potencijal dijaspore, Kosovo treba da kreira politike koje podstiču preraspodelu doznaka na investicije i štednju, stvaranjem investicionih platformi ili izdavanjem državnih obveznica dijaspori; smanjiti troškove transfera doznaka; i povećati programe finansijskog obrazovanja za porodice koje primaju doznake; Vlada Kosova treba da dovrši registar dijaspore koji treba da sadrži njihova područja rada, profesionalno iskustvo i spremnost za privremeno preseljenje, itd .; stvoriti profesionalne mreže i planove sa konkretnim ciljevima za uključivanje dijaspore u ekonomiju; poboljšati poslovno okruženje sa naglaskom na jačanju vladavine zakona, prava intelektualne svojine i transparentnosti.
Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress