Ulaganje u obrazovanje osnažuje mlade ljude na Balkanu
Pročitajte: 3 мин.
2 year ago
Линк је копиран
U okviru Liderske konferencije na Balkanu, „Mir, bezbednost i razvoj na Zapadnom Balkanu“, koju je organizovala Univerzalna mirovna federacija u subotu u Prištini u partnerstvu sa novinskom agencijom KosovaPress, naglašena je potreba ulaganja u obrazovanje kao ključni element osnaživanja mladih i njihove veće interakcije u regionu Balkana.
Smatralo se da oni potiču društveni razvoj i promovišu mir i toleranciju. Međutim, rečeno je da je nemogućnost mladih na Zapadnom Balkanu znatno veća nego u drugim zemljama EU.
U sesiji „Interakcija mladih i budućnost Balkana“, zamenica ministra obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija, Edona Maljoku-Berdina, rekla je da će kvalitetno obrazovanje i veća interakcija mladih stvoriti mostove saradnje u regionu.
„Politika je sveobuhvatna i promoviše mir i bezbednost. Jednak tretman se ogleda i u delovima naših nastavnih planova i programa na svim nivoima... Svako od nas mora časno i predano da obavlja ulogu koja nam pripada, kako bi naša deca rasla i razvijala se u sredinama koje pružaju konkurentno znanje“, rekla je ona.
Izvršna direktorka Omladinske organizacije u Albaniji Dafina Peci takođe je zatražila veće angažovanje mladih.
„Mladi treba da budu uključeni u sve faze kreiranja politike, a ne samo kao konsultativno telo. Podrška mladima treba da bude strukturisana u regionalnim politikama i to je više nego neophodno. Da bismo to uradili, potrebna nam je stručnost i zbližavanje sa svim evropskim partnerima“, rekla je ona.
U međuvremenu, zamenik direktora Agencije za omladinu i sport Severne Makedonije Amir Biljali rekao je da nove generacije odražavaju kulturnu transformaciju i pomažu funkcionisanju demokratije.
„Na našem malom Balkanu postoji iskušenje i postoje stereotipi o napretku novih generacija. Ali mislim da je internet neiscrpni resurs, gde se rađaju lideri budućnosti. Nove generacije odražavaju kulturnu transformaciju i pomažu funkcionisanju demokratije“, rekao je on.
S druge strane, Jasmin Spahić iz Bosne i Hercegovine, ukazao je na izazove mladih u obrazovanju u svojoj zemlji.
„Najvažniji element za mlade je obrazovanje. Možete li zamisliti da živite u zemlji koja ima 13 ministarstava obrazovanja. Imamo primer da smo pokušali da stvorimo studentska udruženja. S tim u vezi formirali smo 13 saveta srednjih škola. Međutim, pre 6-7 godina počele su pozitivne promene u obrazovanju uz podršku EU“, rekao je on.
Konferenciju organizuje Univerzalna federacija mira (UPF), u partnerstvu sa novinskom agencijom KosovaPress, fondacijom Vashington Times, Međunarodnom asocijacijom medija za mir (IMAP) i Međunarodnom asocijacijom za mlade i studente za mir (IAISP).