Učenici zajednica Roma, Aškalija i Egipćana uče o prepoznavanju lažnih vesti
Pročitajte: 3 мин.
1 year ago
Линк је копиран

Pretnj koja dolazi od lažnih vesti je globalna i svi su ugroženi od dezinformacija. Potreba vremena je da svaka osoba bude opremljena medijskim znanjem.

Ovo je rečeno danas u Prizrenu, tokom obuke sa učenicima i predstavnicima srednjoškolskog nivoa, na temu „Lošeinformisanje, dezinformacije i zlonamerne informacije“, u okviru projekta „Medijsko obrazovanje za nastavnike i učenike zajednica roma, aškalija i egipćana“.

Učenici su kroz ovu obuku imali priliku da razviju različite aktivnosti u vezi sa temom, kao i da prikažu različite situacije na koje su uticale dezinformacije sa kojima su se susreli u medijima. Takođe, kažu da su ovakve obuke uvek dobrodošle

.

Širet Hodžaj iz romske zajednice, učenik 12. razreda škole „Imer Prizreni“ u Prizrenu, istakao je da su ovakve obuke važne za informisanje o dezinformacijama.

Hodžaj: Obuka je veoma osetljiva

"Ova obuka je veoma osetljiva za informisanje o medijskim dezinformacijama, gde mi kao zajednica imamo zanemarenost od medija gde nemaju nikakvu ulogu da nas informišu kako treba da kontrolišemo medije. Ove obuke imaju ključnu ulogu za nas, jer mi pravilno primamo informacije kako bi trebalo da kontrolišemo medije... Takođe, ovakve aktivnosti o ulozi medija treba povećati, ne samo u zajednicama Roma, Aškalija i Egipćana, već iu većinskoj albanskoj zajednici, ali i onim manjim, turskoj i bosanskoj“, rekao je Hodžaj.

Sead Beriša iz romske zajednice, učenik 11. razreda škole "11 Marsi" u Prizrenu, rekao je da su, s obzirom na to da škole nisu informisane o ovim temama, one su neophodne za mlade.

Beriša: Nama mladima su potrebne ove aktivnosti

„Ovakve obuke o dezinformacije su važne, posebno za tinejdžere, jer se u školama ne uči o tome... Imamo potrebu za ovakve aktivnosti za mlade, pošto mnogo vremena provodimo na društvenim mrežama, a ne na televiziji“, rekao je Beriša.

Zemrije Beriša iz zajednice Aškalija, učenica 11. razreda škole "11 Marsi" u Prizrenu, istakla je da se zajednice često zanemaruju od ovakvih obuka, dok je rekla da je važno povećati broj ovih obuka. Prema njenim rečima, to pomaže mladima da postanu svesni kako da provere lažne vesti.

Beriša: Dobijamo informacije o lažnim vestima

„Ove obuke su za mene kao zajednicu veoma važne, jer smo kao zajednica zapostavljeni od ovavih obuka i mislim da ih treba češće održavati...kako bismo imali više informacija o lažnim vestima“, rekla je Beriša.

Nadžije Hiseni, predavaćica u Centru kompetencija „11 Marsi“ u Prizrenu, rekla je da su ove obuke uvek dobrodošle za sve. Sve dok nije dodala da je potrebno povećati broj ovakvih obuka.

Hiseni: Dobijamo informacije o lažnim vestima

„Ova obuka je dobrodošla, počevši od toga šta smo mi spektatori svakodnevnosti, šta nas okružuje i šta se dešava na našoj globu... Bilo bi važno imati što više obuka za podizanje svesti... o lažnim vestima koje se plasiraju, možda svakog minuta našeg života“, rekla je Hiseni.

Inače, ovaj sedmomesečni projekat, koji ima za cilj podizanje svesti zajednica protiv dezinformacija, kao i jačanje uloge aktivista civilnog društva iz zajednica Roma, Aškalija i Egipćana, organizovala je Agencija vesti KosovaPress, zajedno sa nevladina organizacija „Community Leaders Center“ (YCLC).

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2024 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress