Učenici iz zajednica su obučeni kako da se zaštite od nebezbednih informacija
Pročitajte: 4 мин.
1 year ago
Линк је копиран

Smatra se da su „deep fake“ sadržaji, veštačka inteligencija, lažne vesti i oni sa zlonamernim namerama u rastućem trendu, koji postaju „zakleti neprijatelji“ istine. U međuvremenu, potreba da se mladi ljudi informišu o ovom fenomenu sve više raste.

Ovo je rečeno na današnjoj obuci, gde je preko 20 učenika zajedno sa svojim nastavnicima iz romske, aškalijske, egipćanske i bošnjačke zajednice, iz srednjih škola u Peći, prošlo obuku o medijskom obrazovanju.

S tim u vezi, mladići i devojke iz ovih zajednica su komentarisali značaj ove obuke, sve dok nisu istakli da su dobili korisne informacije za kreiranje kritičkog razmišljanja o tome šta im mediji serviraju.

Učenik iz egipatske zajednice Arjentin Eljezaj, koji pohađa 12. razred ekonomske škole "Ali Hadri", kaže da je tokom obuke bio impresioniran koliko "deep fake" ume da manipuliše licem i glasom. On je dodao da će od sada biti kritičkog razmišljanja o fotografijama i video snimcima koji kruže u medijima.

„Ostavili su mi utisak jer su mi davali informacije o dezinformacijama, dezinformacijama i prevarama u medijima... Veštačku inteligenciju možemo, na primer, da uzmemo nečiji glas i tuđe lice da obmanemo druge u medijima... informacije koje smo dobijali da ih distribuiramo u društvu... Deo grupne diskusije koji smo vodili je bio atraktivan. Osećao sam se dobro u grupi i odlično su radili... Ova informacija nam je korisna da kritički razmišljamo o slikama i video zapisima koje gledamo u medijima“, rekao je Elezaj.

U međuvremenu, učenica 12. razreda Gimnazije „Bedri Pejani“ iz bosanske zajednice, Ljejla Murić, izjavila je da joj se dopala diskusija u okviru obuke, deleći različite primere o dezinformacijama: „Nove stvari koje smo naučili o dezinformacijama i dezinformacijama. Takođe, efekat „deep fek“ koji smo spomenuli, tera me da kritički razmišljam o onome što vidimo. Impresionirala me je i diskusija u koju smo se svi uključili da ispričamo o primerima koje smo sami videli...Na obuci smo pričali i o veštačkoj inteligenciji koja je uvek u porastu, gde smo videli da sve što vidimo nije istina “, naglasila je Murić.

Čak je i profesor elektronike iz bosanskohercegovačke zajednice Ramo Mahmutović rekao da je učenicima i nastavnicima iz zajednica potrebna što veća obuka o trendu lažnih informacija. On je naglasio da su mladi danas veoma izloženi pogrešnim informacijama.„Dobro smo se proveli na obuci. Utisci su veoma dobri. Najbolji utisak je da je rešenje problema informacija ili sigurne informacije odakle ih dobiti... Zajedno smo komunicirali o medijskim dezinformacijama koje se prave, dezinformacijama sa njihove strane, dezinformisanju stanovništva uopšte, promeni mišljenja i sl. ...Što se tiče obuke, veoma je dobra. Nadamo se da ćemo i ubuduće imati ovakvu obuku, jer današnja omladina ima dosta pogrešnih informacija“, naglasio je Mahmutović.

Menadžer ovog projekta, Fadilj Miftari, istakao je da je glavni cilj svest i svest mladih kako bi se zaštitili od netačnih informacija.

On je dodao da su mladi učesnici ove obuke bili uzbuđeni informacijama koje su dobili o tome kako da izbegnu upijanje nebezbednih informacija. „Na prvom redu, glavni cilj je osvestiti mlade šta su dezinformacije, dezinformacije i načini davanja i upijanja netačnih informacija. U današnjem svetu postoji izuzetno velika mogućnost da će različiti mehanizmi širiti netačne informacije. Osnovni cilj ove inicijative ili projekta je svest  mladih da se mogu zaštititi od dezinformacija... Ova današnja diskusija je prva iz druge serije obuke. Prošlogodišnja serija je bila ovakve prirode. Današnja diskusija mi se učinila veoma sadržajnom. Mladi ljudi, iako većina danas koristi digitalne uređaje i izloženi su riziku od upijanja nebezbednih informacija, i ovde sam video da su bili uzbuđeni nakon što su dobili dovoljno informacija kako da se zaštite i izbegnu upijanje nebezbednih informacija“, rekao je Miftari.

Projekat „Medijsko obrazovanje protiv dezinformacija za nevećinske zajednice na Kosovu“, podržava Ambasada Sjedinjenih Država u Prištini.

Ova veb stranica se održava i upravlja od strane novinske agencije KosovaPress. Sav materijal na ovoj veb stranici je jedinstvena produkcija KosovaPressa, tako da KosovoPress ima sva prava koja su data zakonom o autorskim pravima prema zakonskim odredbama o autorskom i intelektualnom vlasništvu. Upotreba, modifikacija, i distribucija za komercijalne svrhe su strogo zabranjeni.
Ova veb aplikacija razvijena je uz podršku #SustainMedia Programme, sufinansiranog od strane Evropske Unije i Vlade Nemačke, koji sprovode GIZ, DW Akademie i Internews. Njegov sadržaj je isključiva odgovornost KosovaPress-a i ne odražava nužno stavove EU ili Nemačke vlade.
© 2002-2025 Sva prava zadržana su od A.P.L. KosovaPress